41 - 60 av 162
1234...9 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008

Klubbad för

Kuriosa Brons

ÖVRIGT,. Sittande ängel i brons, diverse skador i patineringen. Längd 36cm, bredd 26cm, djup 18cm.

500 kr

Utrop: 700 kr

Kuriosa Gjutjärn

GJUTJÄRN,Tidningsställ, lite åldersrelaterat slitage. Höjd 58cm, längd 36cm, djup 20cm.

400 kr

Utrop: 600 kr

Speglar Mindre speglar

MINDRE SPEGLAR,Spegel i form av kojventil, mässing. Maxdiameter 28cm.

400 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Trä

Övrigt, Segelbåt i trä på benställning. Målad blå och vit. Höjd inkl benställning 74cm, längd 52cm, djup 10cm

Utrop: 500 kr

Speglar Lampetter

LAMPETT, Spegellampett, förgylld träram med änglar. Längd 49cm, bredd 17cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Speglar Lampetter

LAMPETTER, Oval träspegel, förgylld ram. Längd 47cm, bredd 37cm.

Utrop: 300 kr

Möbler Fåtöljer

FÅTÖLJER, Paret stolar, regissörsmodell i trä. Grönbetsat trä och grönblommig klädsel. Maxhöjd 89cm, sitthöjd 50cm, Dynans mått: djup 45cm, bredd 52cm.

600 kr

Utrop: 800 kr

Kuriosa Gjutjärn

GJUTJÄRN, Blombord i gjutjärn, 3 hyllplan, Maxhöjd 72cm, djup 27cm, bredd 27cm

Utrop: 1 000 kr

Möbler Byråar

BYRÅAR,Handsnidad byrå i trä, mahognybets. 10 st lådor med mässingshandtag. Något kantstötta hörn. Höjd 133cm, bredd 44cm, djup 41cm.

1 000 kr

Utrop: 1 800 kr

Möbler Byråar

BYRÅAR, Mörkbetsad skänkbyrå, 6 lådor, 2 dörrar. Något kantstött. Höjd 122cm, bredd 75cm, djup 43cm.

Utrop: 2 200 kr

Glas Skålar

Skål, Carl Harry Stålhane, lila lasyr, perfekt skick inga skador, diameter 27cm, höjd 9cm

Utrop: 1 500 kr

ÖVRIGT,Porslinspjäs, 3 pojkar hållandes en skål. Blå, grön, gul och brun dekor. Ena pojkens huvud är limmat. Maxhöjd 27cm, diameter 27cm.

Utrop: 300 kr

Kuriosa Nautica

NAUTICA, Naviagtionsinstrument, kikare i mässing. Maxlängd 24cm, Maxdiameter 12cm.

2 100 kr

Utrop: 800 kr

Glas Vaser

KOSTA BODA, Glasvas, Ulrika Hydman Vallien, handmålad dekor av två tulpaner. Höjd 20cm, maxdiameter 12cm.

Utrop: 700 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPOR,Bordslampa i form av kvinnofigur hållandes lampa. Bronsfärgad metall. Maxhöjd 75cm, Maxbredd 37cm.

700 kr

Utrop: 1 000 kr

Belysning Bordslampor

850 kr

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Nautica

NAUTICA, Dykarhjälm miniatyr i form av en klocka gjord i koppar och mässing. Vänster ventil saknas. Höjd 20cm, diameter 14cm.

650 kr

Utrop: 700 kr

Kuriosa Nautica

NAUTICA, . 2 Ljuslampetter och klocka i mässing 1900-tal. Storlek lampett: Höjd 10cm, maxdiameter 16cm, djup 8cm. Klockans storlek: Maxlängd 15cm, maxdiamter 8cm.

Utrop: 600 kr

Kuriosa Nautica

NAUTICA,2 Bordsljusstakar och kompass i mässing 1900-tal, marin stil. Storlek ljusstake: höjd 7cm, maxdiameter 12cm. Kompassens storlek: diameter 11cm.

Utrop: 600 kr

Kuriosa Nautica

NAUTICA,Paret bokstöd, trä med mässingsbeslag samt timglas trä och glas, marin stil. Storlek bokstöd: Höjd 15cm, längd 15cm. Storlek timglas: Höjd 16cm, maxdiameter 10cm.

400 kr

Utrop: 600 kr