Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Kuriosa Brons
ÖVRIGT,. Sittande ängel i brons, diverse skador i patineringen. Längd 36cm, bredd 26cm, djup 18cm.
Kuriosa Gjutjärn
GJUTJÄRN,Tidningsställ, lite åldersrelaterat slitage. Höjd 58cm, längd 36cm, djup 20cm.
Kuriosa Trä
Övrigt, Segelbåt i trä på benställning. Målad blå och vit. Höjd inkl benställning 74cm, längd 52cm, djup 10cm
Möbler Fåtöljer
FÅTÖLJER, Paret stolar, regissörsmodell i trä. Grönbetsat trä och grönblommig klädsel. Maxhöjd 89cm, sitthöjd 50cm, Dynans mått: djup 45cm, bredd 52cm.
Möbler Byråar
BYRÅAR,Handsnidad byrå i trä, mahognybets. 10 st lådor med mässingshandtag. Något kantstötta hörn. Höjd 133cm, bredd 44cm, djup 41cm.
Möbler Byråar
BYRÅAR, Mörkbetsad skänkbyrå, 6 lådor, 2 dörrar. Något kantstött. Höjd 122cm, bredd 75cm, djup 43cm.
Glas Skålar
Skål, Carl Harry Stålhane, lila lasyr, perfekt skick inga skador, diameter 27cm, höjd 9cm
ÖVRIGT,Porslinspjäs, 3 pojkar hållandes en skål. Blå, grön, gul och brun dekor. Ena pojkens huvud är limmat. Maxhöjd 27cm, diameter 27cm.
Glas Vaser
KOSTA BODA, Glasvas, Ulrika Hydman Vallien, handmålad dekor av två tulpaner. Höjd 20cm, maxdiameter 12cm.
Belysning Bordslampor
BORDSLAMPOR,Bordslampa i form av kvinnofigur hållandes lampa. Bronsfärgad metall. Maxhöjd 75cm, Maxbredd 37cm.
Belysning Bordslampor
Kuriosa Nautica
NAUTICA, Dykarhjälm miniatyr i form av en klocka gjord i koppar och mässing. Vänster ventil saknas. Höjd 20cm, diameter 14cm.
Kuriosa Nautica
NAUTICA, . 2 Ljuslampetter och klocka i mässing 1900-tal. Storlek lampett: Höjd 10cm, maxdiameter 16cm, djup 8cm. Klockans storlek: Maxlängd 15cm, maxdiamter 8cm.
Kuriosa Nautica
NAUTICA,2 Bordsljusstakar och kompass i mässing 1900-tal, marin stil. Storlek ljusstake: höjd 7cm, maxdiameter 12cm. Kompassens storlek: diameter 11cm.