Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Kuriosa Nautica
NAUTICA,Tubkikare i mässing på benställning i trä. Maxhöjd 180cm, kikarens längd 93cm, diameter 5cm
Porslin Serviser
SERVISER, Matservis Tyskland, Schumann Arzberg, blå blomdekor under lasyr. 42 delar, komplett för 12 personer samt terrin och uppläggningsfat. 1900-talets första hälft
MÅLERI, Akryl på duk, Hästen, Lehvonen, Matilda, född 1970. Signerad av konstnären. Höjd 61cm, bredd 50cm
Konst/Måleri. Akryl på duk, Sittande kvinna, Lehvonen, Matilda, född 1970. Signerad av konstnären. Höjd 100cm, bredd 50cm.
MÅLERI, Akryl på duk, ”Neighbourhood”, Lehvonen,. Matilda, född 1970. Signerad av konstnären. Höjd 90m, bredd 90cm.
MÅLERI,Akryl på duk, 3 Får ”Zzz”, Lehvonen, Matilda, född 1970. Signerad av konstnären. Höjd 40m, bredd 40cm.
MÅLERI,Akryl på duk, ”Livsfrö”, Lehvonen, Matilda, född 1970. Signerad av konstnären. Höjd 40m, bredd 40cm.
MÅLERI, Akryl på duk, Vinflaskor, Hådell Mats född 1958. Signerad av konstnären. Höjd 60cm, bredd 69cm.
MÅLERI,Oljemålning på duk, Båt, Palmér Anders, född 1958. Signerad av konstnären. Höjd 48cm, bredd 48cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, ”Baren”, Lang Marika, född 1961. Numrerad 201/295. Signerad av konstnären. Höjd 57cm, 43cm.
MÅLERI, Blyerts teckning, Självporträtt , Jolin Einar, född 1890-1976. Signerad av konstnären, daterad 1942. Höjd 51cm, bredd 43cm.
Konst Grafik
GRAFIK,Litografi, Jolin Einar, 1890-1976, Stockholmsmotiv numrerad 169/360. Signerad av konstnären. Höjd 65cm, bredd 74cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Lang Marika, född 1961. Numrerad 133/180. Signerad av konstnären. Höjd 58 cm, 68 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi , Åberg Lasse född 1940. Dalahästen numrerad 241/275 signerad av Konstnären 72cm 57cm
Konst Grafik
GRAFIK,Träsnitt, Sven-Olov Ehrén 1927-2004. Numrerad 210/300 signerad av konstnären. Passpartoun är något fuktskadad men bladet är i fint skick.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi hand kolorerat, Holuj, Tomas. Flöjtspelande pojke signerad av konstnären.
Konst Grafik
GRAFIK, Seriografi. Svanberg Max Walter 1912-1994. Numrerad 33/230 signerad av konstnären 65cm 53cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Screentryck , Acosta, Johnny, ramen är kantstött numrerad 83/350 och signerad av konstnären. Höjd 23 cm Bredd 31 cm.