Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi och kokbok, Jirlow Lennart f 1936, Tillbords med Lennart Jirlow numrerad 152/240 och signerad av konstnären. Mått på litografin höjd 26cm bredd 22cm.
Konst Grafik
Litografi, Hådell, Mats F 1958 Skärgårdsmotiv numrerad 134/300ex signerad av konstnären. Höjd 64cm bredd 82cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Strüwer Ardy f 1939 dalahästen numrerad 165/300ex signerad av konstnären. Höjd 172cm bredd 60cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958) Nio får numrerad 81/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm Bredd 30 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958) Fem får numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm Bredd 30 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Giccléteknik, Pyk Camilla F 1966 Hunden numrerad EA och signerad av konstnären Höjd 59cm Bredd 46cm.
Konst Grafik
GRAFIK,Giccléteknik, Pyk Camilla F 1966 två hundar numrerad EA och signerad av konstnären Höjd 59cm Bredd 46cm.
Speglar Helfigur
HELFIGUR, Helfigur spegel , Förgylld träram, fasettslipat spegelglas Höjd 175cm bredd 75cm
Belysning Kristallkronor
KRISTALLKRONOR, Kristallkrona i barockstil med 6 armar för levande ljus stommen är i kromad metall behängd med små och stora briljantslipade prismor, stavkristall och stamglas sitter på stommen. Max höjd 130cm,60+70cm, diameter 50cm.
Vas i keramik och skål, Lisa Larsson för Gustavsberg,vasens mått höjd 14cm skålens mått cm respektive 8cm diameter. Framsår utan skador
Glas Konstglas
Skål i keramik, 2 stycken. Gunnar Nylund, Rörstrand. Brun glasyr varav en med dekoration.
Glas Konstglas
Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, buteljformad, Orrefors, underfång blå, höjd 20 cm, bredd 14 cm, djup 5,5 cm.
Glas Konstglas
Landberg, Nils (F 1907 D 1991), skål, Orrefors, underfång blå. Höjd 7 cm, bredd 15,5 cm, djup 10 cm.
Glas Konstglas
KONSTGLAS, Glaskonst, Billgren, Ernst (F 1957), Esmeralda, gjord år 2000. Numrerad 11/29 och signerad av konstnären. Höjd max 35 cm, diameter max 30 cm.