81 - 100 av 162
1...456...9 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008

Klubbad för

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi och kokbok, Jirlow Lennart f 1936, Tillbords med Lennart Jirlow numrerad 152/240 och signerad av konstnären. Mått på litografin höjd 26cm bredd 22cm.

Utrop: 5 000 kr

Konst Grafik

Litografi, Hådell, Mats F 1958 Skärgårdsmotiv numrerad 134/300ex signerad av konstnären. Höjd 64cm bredd 82cm.

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Strüwer Ardy f 1939 dalahästen numrerad 165/300ex signerad av konstnären. Höjd 172cm bredd 60cm.

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958) Nio får numrerad 81/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm Bredd 30 cm.

Utrop: 1 400 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958) Fem får numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm Bredd 30 cm.

Utrop: 1 400 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Giccléteknik, Pyk Camilla F 1966 Hunden numrerad EA och signerad av konstnären Höjd 59cm Bredd 46cm.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK,Giccléteknik, Pyk Camilla F 1966 två hundar numrerad EA och signerad av konstnären Höjd 59cm Bredd 46cm.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

Speglar Helfigur

HELFIGUR, Helfigur spegel , Förgylld träram, fasettslipat spegelglas Höjd 175cm bredd 75cm

Utrop: 2 000 kr

Belysning Kristallkronor

KRISTALLKRONOR, Kristallkrona i barockstil med 6 armar för levande ljus stommen är i kromad metall behängd med små och stora briljantslipade prismor, stavkristall och stamglas sitter på stommen. Max höjd 130cm,60+70cm, diameter 50cm.

Utrop: 7 000 kr

Speglar Mindre speglar

Spegel Vit, handsnidad i trä. Storlek ca 50 cm x 50 cm.

500 kr

Utrop: 800 kr

Belysning Taklampor

Lampa, pendel i glas/plåt, Erik Höglund Lustgården.

Utrop: 2 500 kr

Fat, Domino, Stig Lindberg Gustavsberg, brun glasyr, 25 x 25 cm

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

Vas, Lisa Larsson Gustavsberg, gröngul glasyr med sgrafittidekor, höjd 22,5 cm.

Utrop: 500 kr

Vas i keramik och skål, Lisa Larsson för Gustavsberg,vasens mått höjd 14cm skålens mått cm respektive 8cm diameter. Framsår utan skador

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

Skål i keramik, 2 stycken. Gunnar Nylund, Rörstrand. Brun glasyr varav en med dekoration.

Utrop: 800 kr

Porslin Serviser

Servis Arabia Kilta, gul, 1960-tal. 8 koppar med fat samt assietter.

Utrop: 1 800 kr

Glas Konstglas

Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, buteljformad, Orrefors, underfång blå, höjd 20 cm, bredd 14 cm, djup 5,5 cm.

Utrop: 1 800 kr

Glas Konstglas

Landberg, Nils (F 1907 D 1991), skål, Orrefors, underfång blå. Höjd 7 cm, bredd 15,5 cm, djup 10 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS, Glaskonst, Billgren, Ernst (F 1957), Esmeralda, gjord år 2000. Numrerad 11/29 och signerad av konstnären. Höjd max 35 cm, diameter max 30 cm.

Utrop: 12 000 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS, Tekanna, Billgren, Ernst (F 1957), gjord år 2000, numrerad 12/29 och signerad av konstnären. Höjd 37 cm, diameter max 26 cm.

Utrop: 12 000 kr