Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Speglar Mindre speglar
Träspegel, rund, ek, Uno och Östen Kristiansen för Luxus Sverige. Diameter 45 cm.
Möbler Fåtöljer
Paret stolar, 1900-tal i sengustaviansk stil med skuren dekor och förgylld ornamentik, rödrandig klädsel med guldfärgade mönster, klädd rygg, höjd 90 cm, bredd 46 cm, sitthöjd 48 cm.
Möbler Fåtöljer
Stolar, paret stolar i gustaviansk stil 1900-tal, snidat ornament i form av en ros, grå-vit randigt tyg med klädd ryggtavla, höjd 97 cm, bredd 40 cm, sitthöjd 46 cm.
Möbler Matgrupper
Matgrupp, slagbord med lådor/oval samt 6 st stolar i gustaviansk stil. Handsnidat och penselmålat antikvit, storlek med klaffar nerfällda 120x65cm, med klaffar uppfällda 120x185cm, höjd 75 cm. 6 st handsnidade stolar med randigt tyg, h 94x44 cm
Möbler Mindre möbler
Handsnidat pelarbord, penselmålat antikvitt med förgyllda ornament, höjd 60 cm, diameter 48 cm.
Möbler Allmoge
Väggskåp, allmoge från 1800-talets första hälft. Originalmålning i fint skick med vackert åldersrelaterat slitage. Bredd 59 cm, höjd 88 cm (inkl krön) djup 25 cm. Inga skador, nyckel finns.
Ljushållare, föreställande man med fackla, patinerad metall, höjd 34 cm, bredd 13 cm.
Kuriosa Brons
Vas i patinerad brons, dekorerad med tre stycken elefanthuvuden, höjd 28 cm, diameter 18 cm.
MÅLERI, olja på duk, Palmér, Anders (F 1958), Sju får, signerad av konstnären. Höjd 70 cm, bredd 78 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 238/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.
Visa varaKonst Grafik
Litografi, Lehvonen, Matilda (F 1970), numrerad 23/50 och signerad av konstnären. Höjd 38 cm, bredd 38 cm.