101 - 120 av 162
1...567...9 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008

Klubbad för

Porslin Kina

Penselvas, Kina, höjd 28 cm, diameter 12, 5 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Kina

Utrop: 500 kr

Porslin Kina

Melonurna med lock, Xianfeng (1851-61). Höjd 23 cm, bredd 22 cm.

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Speglar Mindre speglar

Träspegel, rund, ek, Uno och Östen Kristiansen för Luxus Sverige. Diameter 45 cm.

Utrop: 1 500 kr

Möbler Mindre möbler

Badrumsskåp, Italien, C M Torino, 1960, bredd 57 cm, höjd 41 cm.

Utrop: 900 kr

Möbler Fåtöljer

Loungestol, design Yngve Ekström Arka Svedese, vit.

Utrop: 3 500 kr

Möbler Fåtöljer

Paret stolar, 1900-tal i sengustaviansk stil med skuren dekor och förgylld ornamentik, rödrandig klädsel med guldfärgade mönster, klädd rygg, höjd 90 cm, bredd 46 cm, sitthöjd 48 cm.

Utrop: 5 000 kr

Möbler Fåtöljer

Stolar, paret stolar i gustaviansk stil 1900-tal, snidat ornament i form av en ros, grå-vit randigt tyg med klädd ryggtavla, höjd 97 cm, bredd 40 cm, sitthöjd 46 cm.

Utrop: 3 500 kr

Möbler Matgrupper

Matgrupp, slagbord med lådor/oval samt 6 st stolar i gustaviansk stil. Handsnidat och penselmålat antikvit, storlek med klaffar nerfällda 120x65cm, med klaffar uppfällda 120x185cm, höjd 75 cm. 6 st handsnidade stolar med randigt tyg, h 94x44 cm

Utrop: 12 000 kr

Möbler Mindre möbler

Handsnidat pelarbord, penselmålat antikvitt med förgyllda ornament, höjd 60 cm, diameter 48 cm.

Utrop: 600 kr

Möbler Allmoge

Väggskåp, allmoge från 1800-talets första hälft. Originalmålning i fint skick med vackert åldersrelaterat slitage. Bredd 59 cm, höjd 88 cm (inkl krön) djup 25 cm. Inga skador, nyckel finns.

5 000 kr

Utrop: 6 000 kr

Visitkortshållare i bläckplåt, i form av stående groda, höjd 32 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Ljushållare, föreställande man med fackla, patinerad metall, höjd 34 cm, bredd 13 cm.

Utrop: 1 100 kr

Kuriosa Brons

Vas i patinerad brons, dekorerad med tre stycken elefanthuvuden, höjd 28 cm, diameter 18 cm.

Utrop: 900 kr

Olja på duk, Palmér, Anders (F 1958), Strandvägen. Höjd 141 cm, bredd 121 cm.

10 000 kr

Utrop: 15 000 kr

MÅLERI, olja på duk, Palmér, Anders (F 1958), Sju får, signerad av konstnären. Höjd 70 cm, bredd 78 cm.

Utrop: 6 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 238/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.

Konst Grafik

Litografi, Lehvonen, Matilda (F 1970), numrerad 23/50 och signerad av konstnären. Höjd 38 cm, bredd 38 cm.

800 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Lindström, Bengt (F 1925 D 2008), numrerad 54/335 och signerad av konstnären. Höjd 96 cm, bredd 63 cm.

Utrop: 6 000 kr