Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Möbler Designade möbler
Trädgårdsmöbler 3 delar. Svart konstrotting. Lösa dynor med svart avtagbar klädsel. Ett par fåtöljer, H 70 cm, Diam 65 cm. Bord, H 51 cm, Diam 45.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, 1 låda med knopp i mässing. Längd 90 cm, Bredd 30 cm, Djup 30 cm.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i antikgul, 1 låda med knopp i mässing. Längd 90 cm, Bredd 30 cm, Djup 30 cm.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, skuren blomsterdekor, något kantstött. Höjd 112 cm, Bredd 30 cm, Djup 30 cm.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, rokokostil. Skurna ornament av druvor och lövverk. Höjd 116 cm, max diameter 24 cm.
Möbler Mindre möbler
Sängbord, gustaviansk stil. Handsnidat, penselmålat. 1 låda, 2 dörrar med beslag av mässing. Höjd 65 cm, bredd 40 cm, djup 38 cm.
Möbler Mindre möbler
Möbler Fåtöljer
FÅTÖLJER, Fåtölj, sengustaviansk stil, beklädd med blå/vit-rutigt tyg, stoppad sitt- och ryggdyna, klädda armstöd. Höjd 86cm, bredd 57cm, sitthöjd 50cm, sittdjup 62cm.
Möbler Vitrinskåp
VITRINSKÅP, Väggskåp, antikvit, sengustaviansk stil, handskurna ornament, 15 st fasettslipade glas, mindre skrapskador på skåpets ovan och undersida. Höjd 70 cm, bredd 75 cm, djup 27 cm.
Möbler Mindre möbler
Halvmåneformat bord, penselmålad ljusgrå färg, gustaviansk stil, skurna ornament. Höjd 46 cm, bredd 90 cm, maxdjup 40 cm.
Belysning Taklampor
TAKLAMPOR, Taklykta i glas och smide, pipa för ett ljus. Maxhöjd 90cm, bredd 27cm, djup 27cm.
Belysning Taklampor
TAKLAMPOR, Takkrona i smide, barockstil. 12 st pipor för levande ljus. Höjd 68cm, maxdiameter 56cm.
Kuriosa Gjutjärn
Smide, Golv-/Taklykta smide, pipor för 2 levande ljus, 2 glas saknas. Maxhöjd 53cm, bredd/djup 18cm.
Belysning Taklampor
TAKLAMPOR, Taklampa, delvis mässing, Boréns i Borås 1970-tal, Maxhöjd 30cm, maxdiameter 45cm