Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
Belysning Taklampor
TAKLAMPOR, Takkrona i svart glas, 6 armar för glödlampor, behängd med droppformade samt briljantslipade prismor. Längd 60cm, maxdiameter 52cm.
Möbler Mindre möbler
ÖVRIGT, Thébord, marockansk smide och metall. Löstagbar bricka. Höjd 41cm, Maxdiameter 60cm
Belysning Golvlampor
GOLVLAMPOR, Golvlampa, eksockel, vit rektangulär skärm. Höjd 155cm, skärmens mått HxBxD: 21cm x 32cm x 15cm.
Belysning Golvlampor
GOLVLAMPOR,Golvlampa, eksockel, vit rektangulär skärm. Höjd 155cm, skärmens mått HxBxD: 21cm x 32cm x 15cm.
Belysning Bordslampor
Bordslampa, kina. Sockel i trä, motiv under lasyr, mörkblå. Höjd 52cm, skärmens maxdiameter 38cm, mindiameter 20cm, höjd 25cm.
Kuriosa Gjutjärn
Fransk gjutjärnsurna, 1900-tal. Något åldersrelaterat slitage. Höjd 32cm, Maxdiameter 38cm, med anklar 59cm.
Kuriosa Gjutjärn
Keramik Vaser
ÖVRIGT,Vas, Lisa Larsson för Gustavsberg. F-grafittidekor. Blå och gul lasyr. Höjd 23cm, maxdiameter 8cm.
Visa varaBelysning Taklampor
Takkrona, 5 armar för glödlampor, svartbetsad stomme behängd och dekorerad med droppformade samt briljantslipade prismor. Höjd 70cm, med upphängning 150cm, Maxdiameter 60cm.
Konst Skulpturer
Kassetttavla, buddha. Invändigt beklädd i tyg och sammet. Buddhabyst i metall. Lådans storlek Höjd 66cm, bredd 66cm, djup 8cm.
Kuriosa Trä
ÖVRIGT,Bokstöd i par, föreställande lejonhannar i snidat trä. Höjd 15cm, längd 14cm, bredd, 8cm
Kuriosa Gjutjärn
Strykjärn gjutjärn dekor av en tupp med trähandtag 1900-tal höjd 18 cm Bredd 10 cm längd 21cm
Glas Bruksglas
KOSTA BODA, konstglas, Vinglas, Ulrika Hydman-Vallien, Art Collection. Signerad Ulrika H V 99/180. Dekor blålila färgat glas med gulddekor. Höjd 24cm, maxdiameter 8cm.