161 - 180 av 357
1...8910...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g.

10 200 kr

Utrop: 11 200 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,4 g.

Utrop: 27 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 12 200 kr

LJUSSTAKAR, ett par, tvåarmade, silver, löstagbara manschetter, höjd 25 cm, vikt 442,3 g, små bucklor och något skeva.

Utrop: 3 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, tjock rondist.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 7 800 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer, 10 baguette - och 26 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, Engelbert, höjd 12 mm, vikt 5,6 g, stift/clips.

5 800 kr

Utrop: 5 700 kr

3 ALLIANSRINGAR, 18K guld/vitguld, safirer ca 3,00 ctv, rubiner ca 2,00 ctv, smaragder ca 2,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, enstaka stenar har skador, några stenar har nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 1,78 ct, 12 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, Strömdahls, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, slitna klor.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och smaragder, längd 97 cm, vikt 72,2 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, Leif Nygren Atelje, Göteborg 1965, längd 19,5 cm, vikt 39,5 g, två länkar ihoplödda.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ALFRED AMBROSIUS, armring, förgyllt silver, granater, Stockholm 1880, 45x55 mm, vikt 27,3 g, några granater med nagg.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

G DAHLGREN & CO, brosch, hästsko, 18K guld, pärlor, antik, Malmö, längd 35 mm, vikt 2,5 g, nål i metall.

Utrop: 1 600 kr

G DAHLGREN & CO, fingerborg, 18K guld, karneol, Malmö 1879, vikt 2,4 g, gravyr, etui.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, gyllene stjärnsafir ca 4,15 ct, åttkantslipade diamanter 0,26 ctv, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1962, stl 14,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld, längd 39 cm, vikt 59,6 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, mått liggande blomma 8,6 x 8,6 mm, stift, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 7 700 kr

SMYCKESÄGG, hänge, 14K guld, 3 vita stenar, Ryssland, höjd 21 mm, vikt 1,2 g, bucklor, en sten saknas.

Utrop: 1 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,1 g, diamanten med nagg.

Utrop: 7 900 kr