Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
SMYCKESÄGG, ett par, hängen, förgyllt silver, vita och röd sten, Ryssland, höjd 19-23 mm, totalvikt 2,5 g, slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,25-6,5 mm, lås i 18K vitguld med 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 112 cm, vikt 54,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 14 mm, bruna briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, höjd 21,5 mm, vikt 9,5 g, clips.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, W/P, IGI certifikat, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g.
RIVIERECOLLIER, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, IGI certifikat, längd 41 cm, vikt 18,2 g.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TCa/VS, en SI, mått 30x22 mm, längd 70 cm, vikt 9,4 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
G DAHLGREN & CO, armband, 18K guld/platina, ovalslipad safir, 10 äldre briljant- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,30, ca TW-TCr/VS-P, Malmö 1918, längd 19 cm, vikt 9,8 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och små skador.
G MÖLLENBORG, hänge med sigill, 18K guld, onyx, heliotrop, antik, 1800-talets slut, höjd 40 mm, vikt 13,0 g, heliotrop med monogram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, höjd 14 mm, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 4,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,2 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, emalj, 8 rubiner, 8 briljanter ca 0,24 ctv ca W/VS, plats för två foton, vikt 34,5 g, ca 32×54 mm, vikt 34,5 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, emalj, rubin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, plats för två foton, ca 32×54 mm, vikt 38,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Garantidiamanter Ab, Stockholm 1977, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
KNAPPAR, ett par, 18K guld, prinssesan Lovisas giftemål med Fredrik av Danmark 1869, Stockholm 1869, diameter 18 mm, vikt 6,7 g, etui.
RING, 18K guld, topas 11,45 ct, gröna turmaliner 0,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,8 g, originalask.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd 3,30 ct, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, originalask.