Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,5 mm, 36 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 9,4 g, huggies
COLLIER, 18K guld, 2 odlade barocka sötvattenspärlor ca 21x12 mm, briolettslipade onyx och turmalin, safirer smaragder, längd 74 cm, vikt 23,7 g, några stenar med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Soutrh Seapärlor ca 12,5 mm,6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 18 mm, vikt 10,4 g, clips/stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, W-Cr/P, höjd 25 mm, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Ceson, Göteborg 1984, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
C.G HALLBERG, carmoséring, platina, briljantslipade diamanter 0,52 ct, ca TW-W/VS, Stockholm 1936, stl 16+ mm, vikt 2,6 g, en diamant är åttkantslipad.
ADOLF ZETHELIUS, kanna, silver, invändigt förgylld, empire, godronnering, uppsvängd hänkel, på tre fötter, Stockholm 1831, höjd 100 mm, längd 135 mm, vikt 239,7 g, bucklor, litet hål.
DIAMANT, briljantslipad, 3,01 ct, ca Cape(N)/VVS2, obetydligt nagg på kuletten samt tunn rondist med mycket små naturaler och nagg.
RING, 18K vitguld, 2 baguetteslipade safirer ca 1,00 ctv, 10 briljant- och 7 åttkantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g, trasig ringskena.
RING, 14K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 10,8-11,1 mm, 84 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå spinell 3,76 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12 g, certifikat, etui.
RING, platina, oval gul safir 1,68 ct, GIA report 5306674904, 84 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, GIA certifikat.