Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
RING, 18K vitguld, gammaslipad diamant ca 0,94 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/P1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, diamanten med natural och nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, morganit ca 0,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca H/VVS2, IGI laserinskription 407925130, 86 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g, IGI Diamond Identification Report.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,90 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.
STRÖMDAHLS, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipade safir ca 1,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, safiren med slitna fasettkanter, några diamanter med små nagg.
ENGELBERT, brosch, 18K guld, odlade pärlor, Stockholm 1962, diameter 25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, rundslipad citrin, stl 17,75 mm, svensk importstämpel, vikt 9,8 g, små nagg.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
ARMRING, 18K vitguld, 148 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW(G)/VVS-SI, innermått, 6 x 5 cm, vikt 50,1 g, håligheter mellan fattningarna i guldet.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 18 baguetteslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 11,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/SI, längd16,5 cm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca TW(G)/VVS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
HÄNGE, 9K guld/silver, smaragdslipad samaragd ca 0,80 ct, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, rosenslipade diamanter, mått 2,0x 45 mm, vikt 11,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och nagg, diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 19 ct, nagg i fasettkanter och repor i bordet, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, en diamant skadad, stl 16,5 mm, vikt 12,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 60 mm, kedja 46 cm, vikt 22,6 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, Lars-Ola Sellen, Stockholm 1995, stl 18 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,1 g.