Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 15 safirer ca 0,53 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, kedja 40/45 cm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K guld, turkoser, halvpärlor, Nils Gysler, antik, Stockholm 1892, längd 48 mm, vikt 4,5 g, etui.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, silver, 72 safirer ca 16 ctv, 80 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, längd 18 cm, vikt 37,1 g, stenar med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 5,80 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,8 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca Ca(M)/P1, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
BESTICKSERVIS, 75 delar, silver, modell Rosenholm, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 glasskedar, 8 bakelsegafflar, 3 efterrättsgafflar, 3 smörgåsgafflar, matgaffel, matkniv, 2 matskedar, serveringssked, 8 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1960-tal, totalvikt ca 2600 g.
Silver Kaffeservis
K. ANDERSON, kaffeservis, 3 delar, silver, invändigt förgyllt, Stockholm 1919, höjd 9,5-20 cm, totalvikt 871 g.
BROSCH, 18K guld/platina, silver, blå safir ca 0,80 ct, 9 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1965, längd 6,5 cm, vikt 6,7 g, några diamanter har nagg och mindre skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,97 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Ceson, Göteborg 1988, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, emalj, diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g, skador, sprickbildning som når ytan, emaljskador, några klor slitna.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Grading Report 5386663009, 54 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 6,5 g, certifikat.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,70 ct, ca TCa(K)/SI, stl 20 mm, vikt 14,9 g.
RING, 18K vitguld, arbetad yta, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
RING, platina, smaragder ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17,5 mm, vikt 4,9 g, smaragderna har ytdefekter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/VS, Fryklund & Pålsson, Stockholm 1958, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, litet nagg på kuletten, storleksändrad.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,51 ct, R(D)/VS2, GIA dossier 2156366547, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, David Butler, Malmö 2012, stl 16,5 mm,
THE HOUSE OF IGOR CARL FABERGÉ, kors/kedja, The Sapphire Midnight Cross, 18K guld, carréslipad safir ca 0,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, odlade pärlor ca 3,2 mm, blå emalj, Franklin Mint, höjd 36 mm, längd 45 cm, vikt 6,2 g.