Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
RING, 18K guld, ametist, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 7,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld med 45 briljantslipade diamanter 0,73 ctv TW(G)/VS, vikt 5,4 g storlek 16,5 mm.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca/VS-SI, Bertil Lundberg, Stockholm 2005, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en diamant med skada vid kuletten, porösitet vid lödning på insidan av ringskenan.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, E Thomasson, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ametist, stl 17,25 mm, I Sundström, Stockholm, otydlig årsstämpel möjligen 1931, vikt 6,6 g, storleksändrad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 6,46 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 33 mm, stift, vikt 5,6 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 12 mm, stift, vikt 4,2 g, några diamanter har naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzaniter ca 2,93 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,8 g, tanzaniterna har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,52 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 26 mm, stift, vikt 5,3 g, några diamanter med små nagg.
POKAL, silver, delvis förgylld, på rund fot med svängda reliefåsar, svisselerad dekor, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797, höjd 19 cm, vikt 302,2 g, buckla.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K guld, smaragder ca 0,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 1,6 g, smaragder med mindre sprickbildningar och nagg.
CIGARRMUNSTYCKE, silver, bärnsten, emaljarbete, mellandel i ben, troligen Ryssland förra sekelskiftet, längd 67 cm, vikt 14,9 g, skador.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,32 ct, ca TW(F)/VS2, Frankrike, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten har slitna fasettkanter och små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.