Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
ARMBAND, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, något justerbar, längd 18 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, baguette -samt briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr-(G-I)/VS-SI, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, mindre briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stift, vikt 1,6 g, de större diamanterna med mindre nagg vid kuletterna.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, insekt med turkoser, ametist, akvamarin, pärla, hårgömma, Stockholm 1872, höjd 53 cm, vikt 21,5 g, pärlan är skadad.
RING, 18K guld, flerfärgade rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 9,4 g, en diamant saknas.
ARMBAND, 14K guld, ovalslipad ametist ca 37 ct, halvpärlor, antik, stl 17, vikt 44,8 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCa(L)/VS1, navettslipade blå safirer, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 3,90 ct, ca M-N/SI2-P1, carréslipade safirer, stl 16 mm, vikt 6,6 g, diamanten har små nagg, ojämn rondist.
JOHAN LEFFLER, bägare, silver, invändigt förgylld, Falun 1783, höjd 20 cm, vikt 387,4 g, monogram.
HÄNGE, platina/18K guld, 3 rosa odlade pärlor, ca 6,5-7 mm, 33 gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, antik, mått 41x20 mm, vikt 4,8 g, etui.
HELALLIANSRING, platina, 41 prinsesslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, 3,3 g
HELALLIANSRING, platina, 44 prinsesslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, silver, förgylld baksida, rosenslipade diamanter, antik, höjd 55 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade, baguettslipade och swisslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, längd 44 cm, knutet, vikt 51,4 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
BROSCH, 18K guld, smaragdslipad morganit ca 10,00 ct, smaragdslipad prasiolit ca 7,50 ct, K Torndals Juvelerare, Stockholm 1962, mått 30x65 mm, vikt 13,9 g.