Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipade turmaliner, ametist, peridot, citrin, topas, vikt 17,0 g, stenar med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 0,60 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 14,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 2,20 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, 8,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad tanzanit ca 4,0 ct, 23 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 7,8 g.
COLLIER, 14K vitguld/guld, triljantslipad tanzanit ca 7,0 ct, 12 trapetsslipade diamanter ca 1,20 ctv, längd 44 cm, vikt 21,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, etui.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, svarta briljantslipade diamanter 0,05 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubiner 0,31 ctv, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K roséguld, morganit 0,71 ct, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljant och briljantslipade dimanter ca 2,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, vikt 5,7 g, stift med stopp, några diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,91 ct, 30 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca TW/VS, Lanza Carlo, Italien, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,7 g.