Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS-SI, Boodles, London 2018, stl 16 mm, vikt 3,8 g, originalask, smyckespåse.
BROSCH, 18K guld, antikslipad diamant 0,10 ct, pärlor, Lars Larson & Co, Göteborg 1891, mått 53 x 20,5 mm, vikt 10,0 g.
STIGBERT, armring, 18K guld, bergkristall, Engelbert, Stockholm 1946, diameter 62 mm, vikt 12,5 g.
C.F. CARLMAN, armring, 18K guld, rubiner, Stockholm 1960, diameter 62 mm, vikt 20,6 g.
BROSCH, 18K guld, halvpärlor, C.G Hallberg, Stockholm, antik, mått 21x17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1958, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld/vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,7 g, en diamant med skada, inre ringskena.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VVS-VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K roséguld, ovalslipad morganit 0,71 ct, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 0,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,6 g.
DIAMANT, droppslipad, 0,78 ct, Fancy Deep Orange-Yellow/P1, GIA Colored Diamond Report 5141983130, förseglad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,44 ctv ca River-TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g, en diamant har nagg på kuletten, enstaka diamanter har naturaler vid rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 blå safirer ca 2,17 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 8,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 33,4 g.