Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
COLLIER, 18K vitguld, 357 st briljantslipade diamanter ca 29,90 ctv, ca Riv-W/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 45,5 g, två diamanter är trasiga, en med natural på rondisten samt fåtal med mindre nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade samt 6 prinsesslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/SI-P, smaragdslipad safir ca 0,64 ct, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 91 st briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/SI-P, blå topas ca 2,10 ct, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,27 ct, 66 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 7,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,5 g.
ENGELBERT, armband, 18K guld, ametister, odlade saltvattenpärlor ca 3,4 mm, Stockholm 1961, längd 20 cm, vikt 14,5 g, en pärla saknas.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,07 ctv, River-TW(E-F)/VS1-VS2, vikt 2,1 g, stift, diamanterna har naturaler vid rondisten och minimala nagg på kuletten.
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser ca 23x10 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 32 mm, vikt 7,4 g, limmrester, enstaka diamanter har skador och nagg.
RING, 14K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(F)/VS2, 2 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g, mittstenen har små nagg samt inverterad natural och extra fasett vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/P, längd 19,5 cm, vikt 40,5 g, flertalet diamanter med inneslutningar som når ytan samt med naturliga håligheter.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 1,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,34 ctv enligt gravyr, ca Light Brown-Fancy Deep Brown/VS-P, längd 17 cm, vikt 6,3 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 1,46 ct, 6 droppslipade vita safirer ca 1,54 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, enstaka stenar med nagg.
BROSCH, silver, låghaltigt guld, antik och rosenslipade diamanter, längd 50 mm, vikt 8,0 g, en diamant saknas, diamanter med skador och nagg.