281 - 300 av 357
1...141516...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 19 diamanter ca 1, 25 ctv, ca W-Cr/SI (mittenstenen gammalslipad, 2 mediumslipade, resten briljantslipade), längd 17,8 cm, vikt 23,5 g, sv importstämpel, små nagg och skador

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCr(I)/VS2, 24 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter med nagg, spricka i galleriet.

42 000 kr

Utrop: 48 000 kr

LUKTDOSA, silver, invändigt förgylld, paste, filigranarbete, Johan Niklas Palm, Visby 1858, höjd 51 mm, vikt 24,5 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

LUKTDOSA, silver, paste, filigranarbete, Alexander, Magnus Lundström, verksam i Visby 1803-1851, höjd 50 mm, vikt 20,7 g, sprickor, bucklor, svag gravyr.

800 kr

Utrop: 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,28 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd ca 45 cm, 23,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 22 000 kr

HÄNGE, kors, 14K rodierat guld, 11 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Ca(L)/VS-SI, vikt 4,8 g, 2 diamanter skadade, 1 diamant sitter snett i fattningen.

13 200 kr

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 -8 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 93 cm, vikt 75,8 g.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, barocka odlade salt- sötvattenspärlor, ca 2,5 - 7 mm, lås i 18K vitguld med smaragder, 13 briljant - och 45 åttkantslipade diamanter ca1,04 ctv, ca TW-W/VS, längd 33,5 cm, vikt 41 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, höjd 34 mm, vikt 6,2 g, stift.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, höjd 41 mm, vikt 17,7 g, stift/clips.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, turkoser, diameter 12 mm, vikt 6,3 g, stift.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca R(D-E)/VVS2-VS1, Kurt L Carlsson, Stockholm 1987, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

26 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,60 ct 12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, Evert Lindberg, Göteborg 1981, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, äldre briljant - och åttkantslipade diamanter 0,35 ctv, Stockholm 1951, stl 15,5 mm, vikt 12,5 g, smaragden med nagg.

Utrop: 8 300 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSRING, vitguld, briljantslipad diamant ca 3,0 ctv, ca TCa(L)/P1, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

57 000 kr

Utrop: 60 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 14,6 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 25 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, delvis arbertad yta, 11 diamanter ca 0,15 ctv, höjd 71 mm, vikt 10,8 g.

Utrop: 7 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 44 mm, vikt 7,9 g, stift/clips.

Utrop: 5 500 kr