Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,34 ct, 16 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,69 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, svensk importstämpel, nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 11,5 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 6,2 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-W/VS-SI, höjd 16 mm, stift, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön kvarts 17,5 ctv, peridoter 0,98 ctv, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 5,8 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade topaser 10,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, höjd 25 mm, vikt 4,6 g, krokar, originalask.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 5,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,36 ct, ca Yellow/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/SI, mått ca 6,4 x 6,4 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, nagg i kronfasett, nagg i rondist, nagg på en kulett, kulettfasett, 20 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca en är skadad, stl 16 mm, Kå-Ce Guldsmedja Kurt-L Carlsson, Stockholm 1972, vikt 6,2 g, ask.
C.G. HALLBERG, enstensring, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,59 ct, ca R(D)/VS2, Stockholm 1950, stl 17 mm, vikt 2,7 g, diamanten har stort nagg vid rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,4 g, smaragden har slitage, nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade southsea pärlor ca 14,5 mm, 48 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 45 mm, vikt 20,9 g, stift, en snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv. ca W-TCa/SI-P, höjd 18 mm, vikt 6,5 g, stift/clips, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, W/SI, st l16,25+ mm, vikt 4,3 g,