201 - 220 av 357
1...101112...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,34 ct, 16 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,69 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, svensk importstämpel, nagg.

Utrop: 7 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 11,5 g, stift, originaletui.

Utrop: 16 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 6,2 g, stift, originalask.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-W/VS-SI, höjd 16 mm, stift, vikt 3,5 g.

Utrop: 9 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön kvarts 17,5 ctv, peridoter 0,98 ctv, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 5,8 g, stift, originalask.

Utrop: 8 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade topaser 10,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, höjd 25 mm, vikt 4,6 g, krokar, originalask.

Utrop: 8 300 kr

ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 14 400 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,96 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 5,2 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.

Utrop: 23 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,36 ct, ca Yellow/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/SI, mått ca 6,4 x 6,4 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.

7 700 kr

Utrop: 8 500 kr

Utrop: 29 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.

8 400 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, nagg i kronfasett, nagg i rondist, nagg på en kulett, kulettfasett, 20 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca en är skadad, stl 16 mm, Kå-Ce Guldsmedja Kurt-L Carlsson, Stockholm 1972, vikt 6,2 g, ask.

Utrop: 36 500 kr

C.G. HALLBERG, enstensring, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,59 ct, ca R(D)/VS2, Stockholm 1950, stl 17 mm, vikt 2,7 g, diamanten har stort nagg vid rondisten.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,4 g, smaragden har slitage, nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 6 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade southsea pärlor ca 14,5 mm, 48 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 45 mm, vikt 20,9 g, stift, en snurrebuss saknas.

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv. ca W-TCa/SI-P, höjd 18 mm, vikt 6,5 g, stift/clips, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, W/SI, st l16,25+ mm, vikt 4,3 g,

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.

3 500 kr

Utrop: 3 800 kr