221 - 240 av 357
1...111213...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

GUSTAF MÖLLENBORG, skålfat på fot, nyrokoko, Stockholm 1860, höjd 18 cm, längd 20,8 cm, vikt 371,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, jardiniere, silver, på 4 fötter, glasinsats, hänklar med lejonmaskaronner, lövbård, musseldekor, Stockholm 1894, längd 44,5 cm, höjd 17 cm, gravyr och monogram, nagg på glaset.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

BESTICKSERVIS, 60 delar, silver, modell Rosenholm, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, GAB, totalvikt ca 2370 g, schatull.

7 300 kr

Utrop: 8 000 kr

TESKEDAR, 7 st, silver, modell Engelsk Snäck, Carl Tegelsten, St. Petersburg 1841, kontrollmästare Dimitri Tvyersko, längd 155 mm, totalvikt 221,3 g, monogram.

Utrop: 2 000 kr

MATGAFFLAR, 6 st, silver, modell Engelsk Snäck, Carl Tegelsten, St. Petersburg 1842, kontrollmästare Dimitri Tvyersko, längd 203 mm, vikt 452,8 g, monogram.

Utrop: 3 900 kr

RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant 1,15 ct, W(H)/VS2, laserinskription på rondist GSI 15336200107, 2 prinsesslipade diamanter och 43 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS-P, en skadad, en liten briljant saknas, svaga fattningar, stl 17+ mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 43 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TCr/SI, Sten Eklund, Stockholm 2001, stl 18 mm, vikt 10,2 g.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/SI2, stl 20 mm, vikt 7,2 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 4 600 kr

DIAMANT, kuddslipad, 0,70 ct, R(D)/SI2, GIA dossier 3365364562, små inverterade naturaler på rondisten.

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Italien, längd 70 mm, vikt 8,9 g

Utrop: 7 500 kr

BROSCH/HÄNGE, 9K guld, peridoter, halvpärlor, Jugend, omkring 1910, höjd 40 mm, vikt 3,3 g, en halvpärla saknas.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, 18K guld, turkoser, odlade pärlor, diameter 45 mm, vikt 17,4 g.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18 guld, turkoser, åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g.

5 200 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad behandlad gul safir ca 5,00 ct, baguetteslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 16,0 g, en skadad diamant, diamanter med mindre nagg på kuletten, safir med nagg.

Utrop: 19 000 kr

2 RINGAR, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 5 500 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, ovalslipad, 1,68 ct, 8,87x6,57x3,36 mm, SGL gem breif report GR00759, inneslutningar når ytan, bruten IOG försegling.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, 66 st briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-P, tanzanit ca 0,84 ct, stl 17 mm, vikt 6,5 g, några diamanter med ytdefekter samt nagg på kulett.

Utrop: 14 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 162 st briljantslipade diamanter ca 5,89 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm + 6 cm, vikt 34,3 g.

Utrop: 52 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,90 ct, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, gravyr.

Utrop: 8 800 kr