Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
GUSTAF MÖLLENBORG, skålfat på fot, nyrokoko, Stockholm 1860, höjd 18 cm, längd 20,8 cm, vikt 371,9 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, jardiniere, silver, på 4 fötter, glasinsats, hänklar med lejonmaskaronner, lövbård, musseldekor, Stockholm 1894, längd 44,5 cm, höjd 17 cm, gravyr och monogram, nagg på glaset.
BESTICKSERVIS, 60 delar, silver, modell Rosenholm, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, GAB, totalvikt ca 2370 g, schatull.
TESKEDAR, 7 st, silver, modell Engelsk Snäck, Carl Tegelsten, St. Petersburg 1841, kontrollmästare Dimitri Tvyersko, längd 155 mm, totalvikt 221,3 g, monogram.
MATGAFFLAR, 6 st, silver, modell Engelsk Snäck, Carl Tegelsten, St. Petersburg 1842, kontrollmästare Dimitri Tvyersko, längd 203 mm, vikt 452,8 g, monogram.
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant 1,15 ct, W(H)/VS2, laserinskription på rondist GSI 15336200107, 2 prinsesslipade diamanter och 43 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS-P, en skadad, en liten briljant saknas, svaga fattningar, stl 17+ mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TCr/SI, Sten Eklund, Stockholm 2001, stl 18 mm, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/SI2, stl 20 mm, vikt 7,2 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g.
DIAMANT, kuddslipad, 0,70 ct, R(D)/SI2, GIA dossier 3365364562, små inverterade naturaler på rondisten.
BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Italien, längd 70 mm, vikt 8,9 g
BROSCH/HÄNGE, 9K guld, peridoter, halvpärlor, Jugend, omkring 1910, höjd 40 mm, vikt 3,3 g, en halvpärla saknas.
RING, 18 guld, turkoser, åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad behandlad gul safir ca 5,00 ct, baguetteslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 16,0 g, en skadad diamant, diamanter med mindre nagg på kuletten, safir med nagg.
2 RINGAR, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalslipad, 1,68 ct, 8,87x6,57x3,36 mm, SGL gem breif report GR00759, inneslutningar når ytan, bruten IOG försegling.
RING, 18K vitguld, 66 st briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-P, tanzanit ca 0,84 ct, stl 17 mm, vikt 6,5 g, några diamanter med ytdefekter samt nagg på kulett.
COLLIER, 18K vitguld, 162 st briljantslipade diamanter ca 5,89 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm + 6 cm, vikt 34,3 g.