Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0.16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g, slitage.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, ca 2,75 - 7,5 mm, lås i silver/18K guld med 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, Thomassons Guld - & Juvelfirma, Stockholm 1957, magnetlås i sterlingsilver, längd 39 cm, vikt 29,2 g, en diamant är skadad.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade safirer ca 9,0 ctv, vikt 13,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,80 ct, stl 20,25 mm, vikt 17,9 g, safiren med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld, röd emalj, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, Riflessi, Italien, stl 16-17, vikt 66,8 g, repor.
CHIMENTO, collier, 18K guld, delvis rodibnerat, vändbart, längd 44 cm, vikt 116,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad morganit 0,69 ct, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/VS, vikt 0,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,05 ctv, TW-W(G-H)/VS1, vikt 2,0 g, stift, ena diamanten har extra fasetter vid rondisten och litet nagg på kuletten, andra diamanten har liten kulettfasett och liten skada vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 blå safirer, 44 briljantsliapde diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, höjd 14 mm, huggies, vikt 11,0 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad toopas och turmalin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g, färgstenarna med små nagg.
RING, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, någon diamant med innelsutningar som når ytan.