Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
C. G. HALLBERG, carmoséring, 18K guld, ovalslipad troligen obehandlad safir ca 1,60 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Stockholm 1912, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, safir med slitna fasettkanter och nagg, några diamanter med nagg och skador, etui.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/VVS2, certifikat HRD 180000168374, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,26 ctv ( 1,13 + 1,13 ct), Cr-TCa/VVS2-VS1, vikt 2,2 g, stift, slipade kuletter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg på kuletten samt naturaler på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g, en diamant med kulettfasett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 2,33 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 7,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 43 cm.
ARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter 1,90 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 21 g.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, safirer, längd 41,5 cm, vikt 62,4 g, en safir med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,5 - 8,25 mm, lås i 14K guld med smarader och diamanter, längd 85 cm, vikt 45 g.
GÜBELIN, brosch, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, mått 40x31 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K rodinerat guld, cabochonslipad smaragd 1,61 ct, 8 safirer 1,11 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, ringen är i behov av rodinering, smaragden med nagg.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 3,70 ct, ca TCa(K)/VS2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, Bengt Wiktorssons, Göteborg 1996, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, enstaka diamanter med nagg.
PATEK PHILIPPE, klackring, Ellipse, 18K guld, blå emalj, glas, stl 19 mm, vikt 18,4 g, storleksändrad.
DIAMANTER, briljantslipade 0,66 ctv, ca River-TW(E-F)/VS-VVS, en diamant med nagg på kuletten.