141 - 160 av 357
1...789...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

C. G. HALLBERG, carmoséring, 18K guld, ovalslipad troligen obehandlad safir ca 1,60 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Stockholm 1912, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, safir med slitna fasettkanter och nagg, några diamanter med nagg och skador, etui.

13 200 kr

Utrop: 13 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/VVS2, certifikat HRD 180000168374, stl 16 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,26 ctv ( 1,13 + 1,13 ct), Cr-TCa/VVS2-VS1, vikt 2,2 g, stift, slipade kuletter.

Utrop: 80 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg på kuletten samt naturaler på rondisten.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g, en diamant med kulettfasett.

Utrop: 13 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 2,33 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 25 000 kr

MIKIMOTO, brosch, 14K guld, odlade pärlor, 64x44 mm, vikt 18,4 g, etui.

5 500 kr

Utrop: 6 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 43 cm.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter 1,90 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 21 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, safirer, längd 41,5 cm, vikt 62,4 g, en safir med nagg.

Utrop: 42 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,5 - 8,25 mm, lås i 14K guld med smarader och diamanter, längd 85 cm, vikt 45 g.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 14K guld, safirer, diamanter, insekt, mått 20x24 mm, vikt 3,7 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

GÜBELIN, brosch, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, mått 40x31 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K rodinerat guld, cabochonslipad smaragd 1,61 ct, 8 safirer 1,11 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, ringen är i behov av rodinering, smaragden med nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 3,70 ct, ca TCa(K)/VS2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, Bengt Wiktorssons, Göteborg 1996, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.

185 000 kr

Utrop: 200 000 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, enstaka diamanter med nagg.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

PATEK PHILIPPE, klackring, Ellipse, 18K guld, blå emalj, glas, stl 19 mm, vikt 18,4 g, storleksändrad.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE, 18K guld, halvpärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1878, höjd 6,9 g, vikt 10,7 g.

Utrop: 7 600 kr

DIAMANTER, briljantslipade 0,66 ctv, ca River-TW(E-F)/VS-VVS, en diamant med nagg på kuletten.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

COLLIER, jade, kulor ca 5-5,5 mm lås i 14K guld, jade, emalj. längd 64 cm, vikt44,4 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr