141 - 160 av 332
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

Accessoarer Övrigt

FINGERBORG, 18K guld, karneol, Johan Petter Hasselgren, Lund 1865, vikt 3,3 g, etui.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

HALSKEDJA, 18K guld, ärtlänk, antik, Sverige, längd 158 cm, vikt 15,2 g, otydliga stämplar.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K guld, antik, låset troligen Anton Jacob Jörgensson, Ystad 1841, mittdel stämplad Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1891, längd 18 cm, vikt 2,5 g, låset har något otydliga stämplar.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/SI, Lennart Magnusson Guld & Gravyr, Göteborg 1983, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 6 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, fantasislipad citrin ca 55,00 ct, hänget stämplat Sverige 1930, längd 42 cm, vikt 15,8 g, otydliga stämplar, små nagg på citrinen.

3 400 kr

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, 18K guld, fluga, pärla, smaragd, rubiner, rosenslipade diamanter, Owen & Larsson, Stockholm 1952, längd 50 mm, vikt 5,6 g, 1 sten saknas, några stenar med skador, nålen är något skev.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, ametist, åttkantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,4 g, ametisten har nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantsliapde och åttkantslipade diamanter ca 0,59 ctv, W-Cr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 30,3 g, några diamanter med nagg.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

C.F. CARLMAN, brosch, 18K guld, opal, odlade pärlor ca 4,7-5,6 mm, emalj, Stockholm 1953, mått 3,8x 4,0 cm, vikt 13,2 g, originaletui, opalen har nagg.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 14K guld, briljantslipade och trapetslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 23,3 g, några diamanter med nagg och skador.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,10 ct, gula safirer, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,9 g, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g, en diamant med nagg.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca Ca/SI, vikt 0,7 g, stift, saknar snurrebussar.

6 100 kr

Utrop: 3 200 kr

BÄGARE, 6 st, silver, invändigt förgyllda, GAB, Stockholm 1955-1959, höjd 50 mm, diameter 83 mm, totalvikt 289,9 g, gravyr.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, ovalslipad 2,54 ct, nagg.

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, medaljong, förgyllt 18K guld, öppningsbar, 6 gammalslipade diamanter, Carl Tengstedt & Son, antik, höjd 55 mm, längd på kedjan 39 cm, vikt 64,9 g, diamanterna har små skador samt nagg.

Utrop: 29 000 kr

COLLIER, 18K guld, ärtlänk, D Nässén, Härnösand 1865, längd 160 cm, vikt 25,8 g.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, saxslipad akvamarin ca 6,70 ct, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1943, stl ca 17,5 mm, vikt 3,4 g.

6 300 kr

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, månsten, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg på kuetten, månsten med visst slitage.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 7 700 kr