Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
Accessoarer Övrigt
FINGERBORG, 18K guld, karneol, Johan Petter Hasselgren, Lund 1865, vikt 3,3 g, etui.
HALSKEDJA, 18K guld, ärtlänk, antik, Sverige, längd 158 cm, vikt 15,2 g, otydliga stämplar.
ARMBAND, 18K guld, antik, låset troligen Anton Jacob Jörgensson, Ystad 1841, mittdel stämplad Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1891, längd 18 cm, vikt 2,5 g, låset har något otydliga stämplar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/SI, Lennart Magnusson Guld & Gravyr, Göteborg 1983, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, fantasislipad citrin ca 55,00 ct, hänget stämplat Sverige 1930, längd 42 cm, vikt 15,8 g, otydliga stämplar, små nagg på citrinen.
BROSCH, 18K guld, fluga, pärla, smaragd, rubiner, rosenslipade diamanter, Owen & Larsson, Stockholm 1952, längd 50 mm, vikt 5,6 g, 1 sten saknas, några stenar med skador, nålen är något skev.
RING, 18K guld, ametist, åttkantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,4 g, ametisten har nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantsliapde och åttkantslipade diamanter ca 0,59 ctv, W-Cr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 30,3 g, några diamanter med nagg.
C.F. CARLMAN, brosch, 18K guld, opal, odlade pärlor ca 4,7-5,6 mm, emalj, Stockholm 1953, mått 3,8x 4,0 cm, vikt 13,2 g, originaletui, opalen har nagg.
ARMBAND, 14K guld, briljantslipade och trapetslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 23,3 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,10 ct, gula safirer, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,9 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g, en diamant med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca Ca/SI, vikt 0,7 g, stift, saknar snurrebussar.
BÄGARE, 6 st, silver, invändigt förgyllda, GAB, Stockholm 1955-1959, höjd 50 mm, diameter 83 mm, totalvikt 289,9 g, gravyr.
COLLIER, medaljong, förgyllt 18K guld, öppningsbar, 6 gammalslipade diamanter, Carl Tengstedt & Son, antik, höjd 55 mm, längd på kedjan 39 cm, vikt 64,9 g, diamanterna har små skador samt nagg.
RING, 18K vitguld, saxslipad akvamarin ca 6,70 ct, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1943, stl ca 17,5 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, månsten, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg på kuetten, månsten med visst slitage.