161 - 180 av 332
1...8910...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Kaplans, stift, vikt 1,3 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, fröpärla, hårgömma, mått 30x65 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, platina, smaragd, gammalslipad diamant 0,35 ct enl gravyr, ca W(H)/P, diamant chips, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, skador och nagg på diamanten och smaragden.

Utrop: 4 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,48 ctv ca W/VS, Schalins, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, gravyr.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.

Utrop: 6 600 kr

DIAMANT, smaragdslipad 0,94 ct, FLBr/SI1-2, mått 5,66 x 4,60 x 3,84 mm.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,20 ct totalt, ca Light Brown/VS-SI1, längd 17,6 cm, vikt 27,9 g.

Utrop: 16 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, B W Fröberg, Norrtälje 1969, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant med skadad rondist, enstaka diamant med nagg.

Utrop: 6 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,7 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, knutet, vikt 28,9 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K vitguld, mabépärla, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 2 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 5,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-SI, 17,75 mm, vikt 5,7 g, safiren med mindre nagg vid rondisten.

Utrop: 14 000 kr

ARMRING, 14K guld, förgylld, berlock i 18K guld, turkoser, antik, öppningsbar, innermått 5,8 x 5 cm, vikt 34,5 g, säkerhetskedja, berlocken är inte antik.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K vitguld, 16 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1958, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, några diamanter med nagg och skador, ringskena med del av iläggsskena kvar.

Utrop: 8 500 kr

BROSCH, förgyllt silver, zirkon, granat, syntetiska safirer och rubiner, 40 diamant-chips, ca 45×42 mm, vikt 32,9 g, etui, en sten saknas.

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, smaragdslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca River(E)/SI1, stl 18 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 600 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,51 ct, W(H)/VS2, vikt 0,5 g, diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå topas, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g, blå topas med små nagg, slitage.

Utrop: 7 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,85 ctv, TCa/VVS-VS, vikt 1,6 g, stift.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 28 briljantslipade diamnater ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16+ mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K guld, radiantslipad diamant ca 2,00 ct, Yellowish Grey/P1, 11 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5 g, mittstenen har slöja.

9 500 kr

Utrop: 10 600 kr