Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Kaplans, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, platina, smaragd, gammalslipad diamant 0,35 ct enl gravyr, ca W(H)/P, diamant chips, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, skador och nagg på diamanten och smaragden.
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,48 ctv ca W/VS, Schalins, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,20 ct totalt, ca Light Brown/VS-SI1, längd 17,6 cm, vikt 27,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, B W Fröberg, Norrtälje 1969, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant med skadad rondist, enstaka diamant med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,7 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, knutet, vikt 28,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 5,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-SI, 17,75 mm, vikt 5,7 g, safiren med mindre nagg vid rondisten.
ARMRING, 14K guld, förgylld, berlock i 18K guld, turkoser, antik, öppningsbar, innermått 5,8 x 5 cm, vikt 34,5 g, säkerhetskedja, berlocken är inte antik.
RING, 18K vitguld, 16 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1958, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, några diamanter med nagg och skador, ringskena med del av iläggsskena kvar.
BROSCH, förgyllt silver, zirkon, granat, syntetiska safirer och rubiner, 40 diamant-chips, ca 45×42 mm, vikt 32,9 g, etui, en sten saknas.
ENSTENSRING, 14K vitguld, smaragdslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca River(E)/SI1, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,51 ct, W(H)/VS2, vikt 0,5 g, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå topas, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g, blå topas med små nagg, slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,85 ctv, TCa/VVS-VS, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 28 briljantslipade diamnater ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16+ mm, vikt 3,7 g.