121 - 140 av 332
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 18 baguette- och 136 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, några VS, mått 4,0 x 2,2 cm, längd kedja 45 cm, vikt 9,0 g, skador i guldet på baksidan*

Utrop: 22 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 17 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,5 g, en diamant är SI.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.

4 800 kr

Utrop: 5 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/VVS2, Evert Gustafsson, Stockholm 1984, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE, silver/18K guld, ovalslipad turmalin, rosenslipade diamanter, höjd 36 mm, vikt 4,4 g.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 21K guld, rosenslipade diamanter mittsten ca 0,80 ct, svart emalj, signerad A.Rivaud, Frankrike ca 1930, stl ca 16,5 mm, vikt 6,3 g, stora skador på emaljen, mittstenen rör sig i sin fattning.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,01 ct, ca TW(G)/P1 med inverterad natural, 2 ovalslipade diamanter diamanter ca 0,68 ctv, ca TW(F)/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, ytterligare 2 naturaler på mittstenens rondist.

28 000 kr

Utrop: 30 000 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, armring, 18K guld, grå månsten, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1956, innermått 6,3 x 5 cm, vikt 51,4 g.

Utrop: 25 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca Cr(J)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 7,7 g.

120 000 kr

Utrop: 130 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 45 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 14,0 g, två diamanter med skador.

Utrop: 84 000 kr

Ädelstenar Granater

DEMANTOID, smaragdslipad, 1,00 ct, 6,0x4,9x3,5 mm, små nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

Ädelstenar Safirer

FÄRGSKIFTANDE SAFIR, kuddslipad, 6,97 ct, lila-rosa, 12,6x10,3x5,9 mm, nagg.

12 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIR, dubbelsidad cabochonslipning, 10,23 ct, lila-rosa, 13,1x11,2x7,7 mm, inneslutningar når ytan.

4 200 kr

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Övrigt

ZIRKON, modifierad briljantslipning, 7,55 ct, 11,2x11,1x7,1 mm, nagg.

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Övrigt

ZIRKON, modifierad briljantslipning, 7,21 ct, 11,0x10,9x7,0 mm, nagg.

Utrop: 3 300 kr

Smycken Diadem

DIADEM, sterlingsilver, blå kalcedon. A Michelsen, Stockholm 1959, vikt 13,9 g.

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, TW-W/VS-P. stl 18,75 mm, vikt 10,1 g.

5 600 kr

Utrop: 6 000 kr

COLLIER, silver/guld, sötvattenspärla ca 6,75 mm, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 44 cm, vikt 2,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, Göteborg 1977, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 5 000 kr