121 - 140 av 213
1...678...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

BROSCH, silver/14K guld, fjäril, blå safirer, rubiner, rosenstenar, halvpärlor, 4x3 cm, vikt 7,6 g, en rubin skadad, några diamanter med nagg och skador, nål i mässing.

Utrop: 10 800 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall ca 37,20 ct, 22,5x17,5x13,7 cm, stavlänk längd 44 cm, signerad, Lund 1941, vikt 38,1 g, gravyr. (d)

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

W A BOLIN, fiskbestick, 24 st, 12 knivar, 12 gafflar, Stockholm 1951-1952, längd 17,5-21,5 cm, vikt 1425,2 g, monogram.

Utrop: 16 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa (G-K)/SI2, 10 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en diamant med mindre skada invid rondisten.

56 000 kr

Utrop: 57 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor, bemålat porslin, antika, 1800-tal, höjd 5,5 cm, vikt 11,8 g, krokar, bakstycke i förgylld metall, lagningar, små sprickor i guldet.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 15K guld, pansarlänk, hjärtlås, längd 19,5 cm, vikt 16,3 g, säkerhetskedja.

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, silver/14K guld, 74 gammalslipade diamanter ca 17,0 ctv, ca TW-Cr/VS-P, antikt, längd ca 39 cm, saknar lås, flera diamanter med skador och nagg, etui.

112 000 kr

Utrop: 114 000 kr

Utrop: 55 000 kr

MEDALJONG, 18K guld/silver, turkoser, antik, fransk kontrollstämpel, 4,5 x2,7 cm, vikt 16,3 g, enstaka turkoser med nagg.

17 600 kr

Utrop: 20 000 kr

CARTIER, hänge med kedja, Entrelacé, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS, refnr VM7406IY, längd 40 cm, vikt 4,4 g, etui.

27 500 kr

Utrop: 26 000 kr

RING, platina, ovalslipad blå safir 11,01 ct, GCS certifikat 78159-92, 20 rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 10,9 g, två diamanter med skador.

Utrop: 138 000 kr

CLIPS/BROSCH, ett par, 18K vitguld, baguette- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 6,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, clips mått 3,4x2,6 cm, brosch längd 68 mm, vikt 22,1 g, flera diamanter med nagg och skador, broschnål medföljer som kan fästa båda clipsen till en brosch, etui.

Utrop: 77 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, svala, rosenstenar, 2 rubiner, antik, 3,2x3,5 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 18 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 20,6 g, några diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 170 000 kr

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, grönländsk rosa safir 7,94 ct, certifikat från Greenland ruby A/S, 76 briljantslipade diamanter ca 6,00 ct totalt, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 17,7 g.

Utrop: 68 000 kr

ARMBAND, platina, 820 briljantslipade diamanter ca 14,12 ct totalt, ca TCr-Cr/SI, några P1, längd 18 cm, vikt 53,5 g.

Utrop: 136 000 kr

C F CARLMAN, ring, 18K vitguld, 51 diamanter ca 0,86 ctv, mest gammalslipade, ca W-Cr/SI, Stockholm 1946, stl 17 mm, vikt 9,9 g, 8 av de minsta diamanterna skadade, en del av de övriga har nagg, proveniens gåva från skådespelaren Edvard Persson till frun Mim Persson, foto, brev.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,87 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS2-SI1, Holm & Hallgren, Stockholm 1942, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g, ena diamanten med nagg.

Utrop: 76 000 kr

LALAOUNIS, örhängen, 18K guld, höjd 6,4 cm, vikt 27,3 g, clips.

Utrop: 30 000 kr