Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
BROSCH, silver/14K guld, fjäril, blå safirer, rubiner, rosenstenar, halvpärlor, 4x3 cm, vikt 7,6 g, en rubin skadad, några diamanter med nagg och skador, nål i mässing.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall ca 37,20 ct, 22,5x17,5x13,7 cm, stavlänk längd 44 cm, signerad, Lund 1941, vikt 38,1 g, gravyr. (d)
W A BOLIN, fiskbestick, 24 st, 12 knivar, 12 gafflar, Stockholm 1951-1952, längd 17,5-21,5 cm, vikt 1425,2 g, monogram.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa (G-K)/SI2, 10 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en diamant med mindre skada invid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor, bemålat porslin, antika, 1800-tal, höjd 5,5 cm, vikt 11,8 g, krokar, bakstycke i förgylld metall, lagningar, små sprickor i guldet.
ARMBAND, 15K guld, pansarlänk, hjärtlås, längd 19,5 cm, vikt 16,3 g, säkerhetskedja.
COLLIER, silver/14K guld, 74 gammalslipade diamanter ca 17,0 ctv, ca TW-Cr/VS-P, antikt, längd ca 39 cm, saknar lås, flera diamanter med skador och nagg, etui.
MEDALJONG, 18K guld/silver, turkoser, antik, fransk kontrollstämpel, 4,5 x2,7 cm, vikt 16,3 g, enstaka turkoser med nagg.
CARTIER, hänge med kedja, Entrelacé, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS, refnr VM7406IY, längd 40 cm, vikt 4,4 g, etui.
RING, platina, ovalslipad blå safir 11,01 ct, GCS certifikat 78159-92, 20 rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 10,9 g, två diamanter med skador.
CLIPS/BROSCH, ett par, 18K vitguld, baguette- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 6,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, clips mått 3,4x2,6 cm, brosch längd 68 mm, vikt 22,1 g, flera diamanter med nagg och skador, broschnål medföljer som kan fästa båda clipsen till en brosch, etui.
BROSCH, 14K guld/silver, svala, rosenstenar, 2 rubiner, antik, 3,2x3,5 cm, vikt 6,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 20,6 g, några diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, grönländsk rosa safir 7,94 ct, certifikat från Greenland ruby A/S, 76 briljantslipade diamanter ca 6,00 ct totalt, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 17,7 g.
ARMBAND, platina, 820 briljantslipade diamanter ca 14,12 ct totalt, ca TCr-Cr/SI, några P1, längd 18 cm, vikt 53,5 g.
C F CARLMAN, ring, 18K vitguld, 51 diamanter ca 0,86 ctv, mest gammalslipade, ca W-Cr/SI, Stockholm 1946, stl 17 mm, vikt 9,9 g, 8 av de minsta diamanterna skadade, en del av de övriga har nagg, proveniens gåva från skådespelaren Edvard Persson till frun Mim Persson, foto, brev.
SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,87 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS2-SI1, Holm & Hallgren, Stockholm 1942, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g, ena diamanten med nagg.