Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver stiliserade droppar, signerade, Lund 1955, höjd 47 mm, vikt 9,0 g, skruvmekanism. (d)
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, 39 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, diameter 2,7 cm, vikt 7,3 g, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador.
ARMBAND, 14K guld, antikt, fransk kontrollstämpel, längd 19 cm, vikt 35,9 g, mindre bucklor, etui.
SMYCKESET, 18K guld, 2 manschettknappar och 2 skjortknappar, 6 ljust gråblå stjärnsafirer ca 30 ctv, vikt 17,6 g, en skjortknapp saknar liten knopp, etui.
SYSKONRING, 18K vitguld 2 briljanter ca 1,85 ctv, ca W(H)/SI2, 22 baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, två baguettslipade diamanter skadade, en med nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad burmesisk obehandlad rubin 1,55 ct, GCS certifikat 80237-94, Rufli intyg, 8 briljant- och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, Bo Almén Guldatelje, Stockholm 2000, stl 17,25+ mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld, 2 safirer ca 0,65 ctv, 3 antikslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, slitna fattningar, 2 diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 4,70 ct, GCS certifikat 80237-92, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Stockholm 1957, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad, en med nagg.
RING, platina, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, en diamant med inneslutning som når ytan, svaga fattningar.
VINKANNA, silver, pärlbård, hänkel, graverad blomsterdekor, Brasilien, antik, 1800- talets första hälft, höjd 30,5 cm, vikt 1060,4 g, buckla på foten.
Smycken Slipshållare
BJÖRN JÄGERSTIG, slipshållare, 18K guld, Stockholm 2005, längd 9,8 cm, vikt 38,7 g. (d)
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 5,75 ct, färgskiftande, blå-lila, GCS certifikat 80237-93 och G.A.G.T.L certifikat, inverterad natural på krona och paviljong.