Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås och kedja, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VS, höjd 2,1 cm, vikt lås 12,9 g, kedjans längd 45,5 cm, vikt 24,9 g, etui.
OLE LYNGGAARD, armband, Love Bracelet, 18K guld, berlock, Sweet drops, 18K guld, månsten, design Charlotte Lynggaard, längd 19,5 cm, vikt 39,6 g, originaletui.
CARL BACHER, armband, 18K guld, etruskisk stil, 5,7x4,8 cm, vikt 25,9 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, trinagulärt slipad ametist, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VVS-VS, Örneus Guldsmedja, Stockholm 1970-tal, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina, kuddslipad safir ca 1,70 ct, 46 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 6,3 g, etui.
ATELIER AJOUR, collier, Nattfrost, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 41,16 ct, 36 briljantslipade diamanter 4,55 ctv, ca TW/VS, fasetterade svarta diamanter 36,1 ctv, Stockholm 2010, längd 44 cm, vikt 50,2 g, hänget är löstagbart, originalask.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 2,01 ct, W(H)/VVS2, HRD certifikat 170003050542, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-Cr/VS, öppningsbar, 6,5x5,5 cm, vikt 70,2 g.
BVLGARI, ring, Serpenti, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca TW/VVS, stl M (16,5 mm), vikt 9,4 g, originaletui.
BROSCH, 18K guld, ekoxe, opal, odlad pärla, 6 rubiner, 7 antikslipade diamanter ca 0,30 ctv, rosenstenar, Johan Victor Aarne, Finland, Wiborg 1910, 4,8x2,0 cm, vikt 8,8 g.
HÄNGE/BROSCH, platina, kuddslipad ametist ca 3,75 ct, rosen- och gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, diameter 3 cm, vikt 10,3 g, avtagbar nål i 18K vitguld, några diamanter med nagg.
RING, 9K guld/silver, obehandlad grön jade ca 5,7 ct, GCS certifikat 79212-91, antikslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld, hjärta, blå och vit emalj, rosenstenar, Viktoriansk, England, omkring 1900, höjd 3,5 cm, vikt 6,5 g, nålen går att montera av, etui.
LALAOUNIS, örhängen, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, höjd 3,0 cm, vikt 25,3 g, clips, mindre spricka i guldet på ena örhänget.
LALAOUNIS, brosch, 18K guld, rubiner, smaragd, rosenslipade diamanter, längd 4,0 cm, vikt 15,3 g.
COLLIER, 14K guld/silver, kuddslipad obehandlad blå safir ca 8,46 ct, GCS certifikat 79222-14, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 40 cm, vikt 4,4 g, safir med sliten kulett och mycket små nagg på kronan.
GAVELLO, örhängen, 18K vitguld, onyx, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 4,5 cm, vikt 34,2 g, clips.
RING, 14K guld, rubiner ca 0,48 ctv, antikslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, slitna fattningar.