Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
Silver Etui
FIRMA BOLIN, cigarettetui, silver, cabochonslipade blå safirer, emalj, reliefdekor i form av påfågel, detalj i 14K guld, invändigt förgylld, Ryssland, Moskva, 1900-talets början, Kokoshnikstämpel Ivan Lebedkin, 9,8x8,7x1,6 cm, vikt 182,0 g, safirer slitna, mindre emaljskador.
RING, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter 3,50 ct och 2,82 ct enligt gravyr, ca Ca(M)/VS-SI1, Owen & Larsson Co, Stockholm 1962, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, diamanterna med nagg och naturaler på rondisterna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 4,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 2,85 ct, ca TW-W/VS, Owen & Larsson Co, Stockholm 1963, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g, några enstaka diamanter med små nagg på kulett.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Snakes Clasp, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, TW/VS, grå kvarts, längd 95 cm, vikt 61,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armring, Snakes Bracelet, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, TW/VS, orm, vikt 25,9 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv ca Cr-TCa(J-K)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Ca/SI-P, Stockholm 1966, stl 17,75 mm, vikt 9,3 g, en liten diamant skadad.
BROSCH, silver/14K guld, kuddslipad smaragd ca 3,50 ct, 38 gammalslipade diamanter och 99 rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 3,5x2,1 cm, vikt 7,3 g, omarbetad, lagningar, smaragden med skada i ena hörnet och inneslutningar som når ytan, fyra rosenslipade diamanter saknas.
WIWEN NILSSON, armring, 18K guld, 6 carréslipade akvamariner ca 9,00 ctv, signerad, Lund 1939, öppningsbar, 5x4,2 cm, vikt 30,0 g. (d)
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, 3 carréslipade akvamariner, signerad, Lund 1944, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g. (d)
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir ca 4,50 ct, certifikat GCS 79230-64, 10 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv och 48 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, H. Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1988, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g, safiren har lite slitage på fasettkanter, en baguetteslipad diamant skadad i ena hörnet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,21 ctv, ca TW/VS, Jovenia, höjd 26 mm, vikt 22,9 g, stift, originaletui.
RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca Ca(M)/P1, bruna serien, 23 diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g, mittstenen med nagg på rondisten, en mindre diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, 2 barocka möjligen orientaliska pärlor, höjd 43 mm, vikt 7,2 g, skruvmekanism.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS, C G Hallberg, längd 7 cm, vikt 3 g, en diamant skadad, originaletui.
GEORG JENSEN, collier, Dew Drop, 18K guld, briljantslipade diamanter 2,64 ctv, TW/VS, hängets höjd 6,4 cm, vikt 51,9 g, originaletui.
PASQUALE BRUNI, armband, 18K guld, månsten, rökkvarts, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, öppningsbart, 5,7x4,8 cm, vikt 50,3 g, påse.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 1,64 ct, ca TW(G)/VS1, K Anderson, Stockholm 1939, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.