Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 2,30 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, rubinen med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS, ca 0,50-0,60 ct/st, höjd 20 mm, vikt 5,4 g, stift.
GEORG JENSEN, collier, nr 270, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 46 cm, vikt 144,9 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, 18K guld, signerade, Lund 1957, vikt 12,8 g, originaletui. (d)
ÖRHÄNGEN, platina, 2 ovalslipade blå safirer ca 11,00 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 16 mm, vikt 6,0 g, senare skruvlås i 18K vitguld stämplade S. Magaliff, Stockholm 1927, diamanterna har nagg och naturaler, safirerna har slitage på fasettkanterna och små nagg.
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 5,45 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1974, stl ca 15 mm, vikt 10,0 g, storleksändrad, en diamant med litet nagg.
GEORG JENSEN, stelt collier och hänge, nr 160 och nr 304, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl 13x11 cm, hängets höjd 7,0 cm, vikt 87,3 och 16,4 g.
GEORG JENSEN, hänge, nr 135, sterlingsilver, ametister, rutilkvarts, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, höjd 9,5 cm, vikt 28,0 g.
ARMBAND, 18K guld, kuddslipad safir ca 0,50 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa/SI-P, 5,8x4,9 cm, vikt 9,5 g, säkerhetskedja, slitna klor.
OLE LYNGGAARD, armband, My Little World, 18K guld, 25 berlocker, längd 19 cm, vikt 52,3 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,28 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS2, stl 17 mm, vikt 8,3 g.
JOHAN PETTERSEN, luktdosa, förgyllt silver, Rokoko, Söderhamn 1763, höjd 5 cm, vikt 28,7 g, gravyr i botten.
BUCCELLATI, örhängen, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS, Italien, höjd 19 mm, vikt 11,8 g, stift/clips, lätt nyansskillnad på guldet.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca W(H)/ skada på rondist/krona i övrigt väldigt små orenheter samt nagg på kuletten, briljantslipad diamant ca 1,31 ct, ca Cr(J)/VS1, Stockholm 1991, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.
GEORG JENSEN, stelt collier, nr 903, 18K guld, design Torun Bülow-Hübe, stl 13,5x12 cm, vikt 24,3 g.
GEORG JENSEN, armring, nr 1570, Dune, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, TW/VS, öppningsbar, stl M, vikt 41,4 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, flodpärlor, ca 9 mm, rosenslipade diamanter, antika, David Andersen & Co, Stockholm, höjd 3,2 cm, vikt 5,2 g, stift, originaletui.
COLLIER, 3-radigt, korall, doserat, ca 6-13,7 mm, förgyllt lås, längd 44 cm, vikt 87,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad spessartingranat ca 3,70 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.