Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 2,25 ct, ca TCr-Cr(I-J)/P1, 2 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa(L)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, ringfjäder för storleksminskning, nagg, en sten skadad.
INGER ROBBERT, armband, 18K guld/vitguld, rubiner, signerad, Trosa 1972, längd 17 cm, 71 g, en rubin saknas. (d)
PÄRLCOLLIER, 29 odlade Tahitipärlor ca 13,2-17,3 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W/VS, längd 46 cm.
RING, 18K guld, almandingranat ca 2,27 ct, 6 gammalslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, serienr. FJR 387, stl 17, vikt 31,3 g, certifikat 2018, skruvmejsel, originaletui.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K roséguld, serienr. CVW306, stl 17, vikt 31,7 g, skruvmejsel, originaletui.
ÖRHÄNGEN, silver, krokar 14K guld, 38 antik- och gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, längd 4,3 cm, vikt 4,8 g, lagade, svaga fattningar.
DIAMANT, briljantslipad 4,51 ct, ca TCa(L)/VS1, litet nagg på rondistens undersida.
RING, 18K guld/platina, 3 ovalslipade rubiner ca 1,00 ctv, 4 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, slitna fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, silver/14K guld, smaragd ca 3,83 ct, 19 gammalslipade diamanter ca 2,74 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, 40 cm ankarkedja i platina, vikt 13,3 g, smaragd med sprickor, diamanter med naturaler, två diamanter med mindre skada, etui.
BROSCH, 14K guld, 4 smaragder ca 0,14 ctv, 4 gammalslipade diamanter ca 0,15 ctv, 15 äkta halvpärlor, 3,5x1,7 cm, vikt 4,7 g, nålen ej guld.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, size 4, 18K guld/sterlingsilver, onyx, 26 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 28,5 g, originaletui.
BROSCH, platina, smaragd ca 2,42 ct, 62 gammal-, åttkant-, briljant-, och trappslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P1, 4,8x1,8 cm, vikt 10,6 g, etui.
GEORG JENSEN, collier, nr 132, sterlingsilver, design Arno Malinowski, Danmark, 1960-tal, längd 37 cm, vikt 81,3 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1974, 5,5x4,5 cm, vikt 84,1 g. (d)
THERESIA HVORSLEV, collier, silver, rökkvarts, bergkristall, signerat, Stockholm 1964, 11x12 cm, vikt 102,6 g. (d)
ATELIER BORGILA, armband, sterling silver, signerat, design Rickard Waterval, längd 22,5 cm, vikt 96,5 g, säkerhetskedja.
VOURAKIS, brosch, blomma, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW/VS, 6x4 cm, vikt 30,0 g.