Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
PÄRLCOLLIER, 31 odlade Tahitipärlor ca 12-15 mm, lås i 14K vitguld, vita safirer ca 2,20 ctv, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor ca 14 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/SI-P, höjd 2,5 cm, vikt 11,2 g, krokar med stopp.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, orientaliska pärlor, lås i silver/18K guld, rosenslipade diamanter, svensk importstämpel, längd 41 cm, vikt 14,6 g, etui.
CHOPARD, ring, La Strada, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, serie nr 9134459, ref nr 82/6435441, stl 18,75 mm, vikt 17,7 g, storleksändrad.
COLLIER, 14K guld/silver, smaragd ca 5,50 ct, rosen- och gammalslipade diamanter, antik, 1800-talets andra hälft, längd 41 cm, vikt 11,5 g, smaragd med inneslutningar som når ytan, 2 små nagg, smaragden något lös i sin fattning, en diamant saknas, kedja i vitmetall.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 9,62 ct, TCr(I)/VS2, HRD certifikat 190000039905, stl 16 mm, vikt 6,6 g, löstagbart storleksminskande inlägg medföljer, minimalt nagg på rondisten.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/SI, 2 navetteslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
TRESTENSRING, 14K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, ena sidostenen med mindre nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,09 och 1,11 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 2191899588 samt 5171818226, vikt 2,6 g, stift, ena diamanten med natural vid rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, navette- och briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 19 cm, vikt 35,4 g.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cr(J)/SI1, diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1900-talets mitt, stl 19,5 mm, vikt 9,9 g, ett fåtal diamanter med nagg, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 smaragder ca 7,00 ctv, 118 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW/VS, vikt 26,0 g, stift/clips.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 14,8 g, en diamant med stark fluorescens.
RING, platina, briljantslipad diamant 2,23 ct, ca TW(G), mindre skada vid rondistens undersida, delvis dold under en klo, i övrigt endast mycket små inneslutningar, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, C G Hallberg, Stockholm 1939, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 8-radigt, silver, möjligen orientaliska pärlor, ca 2,7-2,9 mm, rosenslipade diamanter, antikt, längd 18 cm, vikt 25,3 g, en pärla limmad i fattning, några diamanter med nagg och skador.
SANDBERG, ring, 18K guld/vitguld, cabochonslipad månsten infattad i silver, briljantslipade diamanter 0,42 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 21,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fantasislipad akvamarin ca 19,5x13,5x7,6 mm, 4 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, G. Dahlgren & Co, Malmö, längd 47 cm, vikt 5,3 g, graverad, akvamarinen rör sig i fattningen och har små nagg vid rondisten.
BUCHERER, hänge med kedja, 18K roséguld, månsten, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 11,5 g, originaletui.
COLLIER, 18K guld, blå emalj, halvpärlor, rosenstenar, 2 rubiner, antikt, längd 41 cm, vikt 26,0 g, en pärla saknas.