Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
DAVID ANDERSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, lila och vit emalj, längd 43 cm, vikt 34 g.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, design Willy Winnaess, Norge 1950/60-tal, bredd 43 mm, längd 18 cm, vikt 53,5 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, kannelerade kolonnskaft, på kulfötter, gustaviansk stil, B Erlandsson, Kristianstad 1901, höjd 16 cm, vikt 471,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct, ca TW(F)/VS2, Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 4,8 g, natural på kuletten.
BROSCH, 18K guld, odlad pärla ca 8,8 mm, 39 antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 49 mm, vikt 9,9 g, flera diamanter med skador och nagg.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(K)/VS1, E Ferlin Juvelerare, Göteborg 1939, stl 17 mm, vikt 4,0 g, inverterad natural på rondisten och litet nagg vid rondisten.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 4,25 ct, 16 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en sten P, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, safiren med skador på rondist och spricka som når ytan.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, citrin ca 21 ct, Stockholm 1966, stl 18 mm, vikt 15,7 g. (d)
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antika, höjd 37 mm, vikt 11,8 g, senare skruvmekanismer.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis förgylld, 19 ovalslipade diamanter ca 4,58 ctv, ca Light Yellow/VS-SI, 266 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, gula/SI-P, 342 briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 29,0 g, flera av de små gula diamanterna med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 1,81 ct, Light Yellow(W-X)/SI2, GIA certifikat 5191331687, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, gula/SI-P, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, två av de små gula diamanterna med skada på kronan och några med nagg.
RING, 18K vitguld, 46 ovalslipade safirer ca 10,8 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 11,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 13-13,5 mm, 94 briljantslipade diamanter ca 2,22 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, höjd 44 mm, vikt 12,4 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, modifierad kuddslipad safir ca 5,01 ct, rektangulär prinsesslipad diamant 0,27 ct, ca River/VVS, längd 47 cm, vikt 6,2 g.
CARTIER, ring, Maillon Panthère, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 10,8 g.
ARMBAND, 18K guld/silver, 4 odlade pärlor ca 7 mm, 5 oval- och smaragdslipade safirer, rosenslipade diamanter, öppningsbart, 5,9x4,9 cm, vikt 33 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad smaragd 18,77 ct, GIA certifikat 5192327582, 112 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade smaragder 13,56 ctv, GIA certifikat 2195327565 och 5192327550, 2 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W(G-H)/P, 76 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 4,5 cm, vikt 11,8 g, huggies, en smaragd med spricka som når ytan, några av de mindre diamanterna med nagg.