81 - 100 av 213
1...456...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

DAVID ANDERSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, lila och vit emalj, längd 43 cm, vikt 34 g.

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, design Willy Winnaess, Norge 1950/60-tal, bredd 43 mm, längd 18 cm, vikt 53,5 g.

2 300 kr

Utrop: 1 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, kannelerade kolonnskaft, på kulfötter, gustaviansk stil, B Erlandsson, Kristianstad 1901, höjd 16 cm, vikt 471,3 g.

10 000 kr

Utrop: 11 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct, ca TW(F)/VS2, Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 4,8 g, natural på kuletten.

43 000 kr

Utrop: 34 000 kr

BROSCH, 18K guld, odlad pärla ca 8,8 mm, 39 antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 49 mm, vikt 9,9 g, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(K)/VS1, E Ferlin Juvelerare, Göteborg 1939, stl 17 mm, vikt 4,0 g, inverterad natural på rondisten och litet nagg vid rondisten.

92 000 kr

Utrop: 100 000 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 4,25 ct, 16 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en sten P, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, safiren med skador på rondist och spricka som når ytan.

Utrop: 32 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, citrin ca 21 ct, Stockholm 1966, stl 18 mm, vikt 15,7 g. (d)

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antika, höjd 37 mm, vikt 11,8 g, senare skruvmekanismer.

12 800 kr

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, delvis förgylld, 19 ovalslipade diamanter ca 4,58 ctv, ca Light Yellow/VS-SI, 266 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, gula/SI-P, 342 briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 29,0 g, flera av de små gula diamanterna med skador och nagg.

Utrop: 96 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 1,81 ct, Light Yellow(W-X)/SI2, GIA certifikat 5191331687, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, gula/SI-P, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, två av de små gula diamanterna med skada på kronan och några med nagg.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, 46 ovalslipade safirer ca 10,8 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 11,2 g.

Utrop: 30 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 13-13,5 mm, 94 briljantslipade diamanter ca 2,22 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, höjd 44 mm, vikt 12,4 g, stift.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, modifierad kuddslipad safir ca 5,01 ct, rektangulär prinsesslipad diamant 0,27 ct, ca River/VVS, längd 47 cm, vikt 6,2 g.

Utrop: 29 000 kr

BVLGARI, ring, Parentesi, 18K guld, Italien 1989, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g.

Utrop: 9 500 kr

CARTIER, ring, Maillon Panthère, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 10,8 g.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND, 18K guld/silver, 4 odlade pärlor ca 7 mm, 5 oval- och smaragdslipade safirer, rosenslipade diamanter, öppningsbart, 5,9x4,9 cm, vikt 33 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad smaragd 18,77 ct, GIA certifikat 5192327582, 112 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade smaragder 13,56 ctv, GIA certifikat 2195327565 och 5192327550, 2 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W(G-H)/P, 76 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 4,5 cm, vikt 11,8 g, huggies, en smaragd med spricka som når ytan, några av de mindre diamanterna med nagg.

65 000 kr

Utrop: 75 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, opal ca 21,8x15 mm, 22 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 16,8 g.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr