Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019
RING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 10,00 ct, mörkblå emalj, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Art Deco, K Anderson, Stockholm 1938, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, emaljskador, två diamanter med nagg, akvamarinen sitter löst i fattningen och har slitage och nagg på fasettkanterna.
ARMBAND, 18K guld/platina, odlad pärla ca 5,8 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, antik, C G Hallberg, Stockholm 1914, 5,7x5,1 cm, vikt 10,5 mm, säkerhetskedja.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS1, stl 18,25 mm, vikt 8,8 g, mittstenen med natural på rondisten.
BVLGARI, örhängen, Allegra, 18K guld, ametist, rosa turmalin, blå topas, citrin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 10,0 g, litet nagg på citrinen och små repor på citrinen och ametisten, originaletui och kartong.
DIAMANT, kuddslipad 1,57 ct, River(E)/VVS2, mått 7,77x6,08 mm, stark fluorescens.
DIAMANT, briljantslipad 2,27 ct, TCr(I)/VS1, GIA inskription 5193518053 på rondisten.
ARMBAND, 14K guld/platina, pärlor 3,9-8,1 mm, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 16 cm, vikt 10,5 g, mindre diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca River(E)/VVS2, Carlman Ateljeer, Stockholm 1968, stl 16 mm, vikt 4,5 g, litet nagg vid rondist, natural på rondist, stort bord.
GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, design Henning Koppel, Danmark, längd 19 cm, vikt 110,9 g.
GEORG JENSEN, stelt collier och hänge, nr 247 och nr 133, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl 13x12 cm, hängets höjd 6,8 cm, vikt 25,7 och 23,5 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,85 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.
HÄNGE, 18K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, motiv Gustav III, omgjord revolutionsring, antik, 1700-tal, ramen är senare, troligtvis tidigt 1800-tal, 9K guld, höjd 25 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,85 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, Lennart Abrahamson Guld Ateljé, Uddevalla 1976, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g, diamant med låg krona.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, kuddslipad blå safir ca 1,50 ct, 12 navettslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g, safir med liten hålighet på paviljongen.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 2,00 ct, 11 antik- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g, graverad, storleksändrad, svaga fattningar, rubinen har stora håligheter på paviljongen och inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,08 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI2, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1975, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, design Henning Koppel, Danmark, längd 19 cm, vikt 65,0 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 151, sterlingsilver, rutilkvarts, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, stl ca 15 mm, vikt 16,4 g, originaletui och kartong.