161 - 180 av 234
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

Silver Kaffeservis

NORDISK SILVERKONST, kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, handtag i ebenholtz, kaffekanna, sockerskål, grädd/mjökkanna, Helsingborg 1947, kaffekanna höjd 23 cm, total vikt 1010,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,02 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 18 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 230 000 kr

C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, svagt konande skaft på rund fot, Stockholm 1961, höjd 21,5 cm, fylld botten, mindre bucklor på stammen.

Utrop: 6 000 kr

CARTIER, örhängen, ett par, 18K vitguld, i form av en halvåne, paveinfattade med 238 briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW-W/VS, signerad, referensnr 633567, franska stämplar, vikt 17,3 g, stift/clips, etui.

Utrop: 150 000 kr

ANDERS LUNDMAN, bägare, silver, delvis förgylld, av konisk form med bladverks dekor samt vågbandsbård, på rund gondronnerad fot, Rokoko, Stockholm 1753, åldermansranka, höjd 17,4 cm, vikt 390,0 g, ägargravyr, samt senare gravering, slitage på förgyllning, insida med repor, märken samt mindre buckla.

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/ 2 skador på rondisten i övrigt små inneslutningar, längd 39,5 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 55 000 kr

RING, 18K guld, 1 rundslipad opal, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1989, stl 18 mm, vikt 10,9 g.

7 800 kr

Utrop: 5 500 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, 1 smaragdslipad akvamarin ca 17,11 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, platina, 1 radiantslipad diamant 8,01 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 1152431728, 2 triangulärt slipade diamanter ca 1,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 1 400 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,59 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat 185522075, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 116 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Elephant, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,10 ct, TW/VS, vikt 11,3 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, oval form, briljant 0,04 ct, TW/VS, arbetad yta, vikt 11,1 g, collier med svarta stenkulor, oval form, stålvajer, längd 44 cm, originaletui.

Utrop: 15 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, sterlingsilver, pärlemor, stl 18,5 mm, vikt 6,7 g. (d).

2 400 kr

Utrop: 2 200 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, hänge, sterlingsilver, pärlemor, höjd 5,5 cm, vikt 7,3 g ( d).

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 1 ovalslipad akvamarin ca 19,20 ct, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1927, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, repor och små nagg.

Utrop: 12 600 kr

HÄNGE, 18K guld/platina, 1 kuddslipad akvamarin ca 40,00 ct, rosenslipade diamanter, 4x2,1 cm, vikt 13,8 g, två diamanter saknas.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,51 ct, TW(F)/VS2, HRD certifikat 16013312013, förseglad.

Utrop: 110 000 kr

DIAMANT, radiantslipad, 1,58 ct, Fancy Yellow/VS2, HRD certifikat 16011812001.

Utrop: 44 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, för 1-3 rader, för dobbar, vikt 12,6 g, med 2 collier, oxiderat silver, 10-radiga, längd 60 och 40 cm.

Utrop: 11 000 kr

COCKTAILRING, 18K vitguld, blå safir ca 4,00 ct, 26 baguette- samt briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 49 000 kr