Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
Silver Kaffeservis
NORDISK SILVERKONST, kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, handtag i ebenholtz, kaffekanna, sockerskål, grädd/mjökkanna, Helsingborg 1947, kaffekanna höjd 23 cm, total vikt 1010,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,02 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, svagt konande skaft på rund fot, Stockholm 1961, höjd 21,5 cm, fylld botten, mindre bucklor på stammen.
CARTIER, örhängen, ett par, 18K vitguld, i form av en halvåne, paveinfattade med 238 briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW-W/VS, signerad, referensnr 633567, franska stämplar, vikt 17,3 g, stift/clips, etui.
ANDERS LUNDMAN, bägare, silver, delvis förgylld, av konisk form med bladverks dekor samt vågbandsbård, på rund gondronnerad fot, Rokoko, Stockholm 1753, åldermansranka, höjd 17,4 cm, vikt 390,0 g, ägargravyr, samt senare gravering, slitage på förgyllning, insida med repor, märken samt mindre buckla.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/ 2 skador på rondisten i övrigt små inneslutningar, längd 39,5 cm, vikt 9,1 g.
RING, 18K guld, 1 rundslipad opal, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1989, stl 18 mm, vikt 10,9 g.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, 1 smaragdslipad akvamarin ca 17,11 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.
RING, platina, 1 radiantslipad diamant 8,01 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 1152431728, 2 triangulärt slipade diamanter ca 1,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,59 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat 185522075, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Elephant, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,10 ct, TW/VS, vikt 11,3 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, oval form, briljant 0,04 ct, TW/VS, arbetad yta, vikt 11,1 g, collier med svarta stenkulor, oval form, stålvajer, längd 44 cm, originaletui.
RING, 18K vitguld, 1 ovalslipad akvamarin ca 19,20 ct, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1927, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, repor och små nagg.
HÄNGE, 18K guld/platina, 1 kuddslipad akvamarin ca 40,00 ct, rosenslipade diamanter, 4x2,1 cm, vikt 13,8 g, två diamanter saknas.
DIAMANT, briljantslipad, 1,51 ct, TW(F)/VS2, HRD certifikat 16013312013, förseglad.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, för 1-3 rader, för dobbar, vikt 12,6 g, med 2 collier, oxiderat silver, 10-radiga, längd 60 och 40 cm.