141 - 160 av 234
1...789...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navetteslipade safirer, 36 briljant- och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv ca W-TCa/P, höjd 3,8 cm, vikt 11,7 g, stift/clips, en diamant är skadad,

12 200 kr

Utrop: 14 000 kr

Silver Vas

J TOSTRUP, vas, silver, svängd form med vågad mynning, på rund fot med blå emalj, design möjligen Grete Prytz Kittelsen, Norge, 1950-tal, höjd 19,9 cm, vikt 189,8 g, emalj med ytrepa.

Utrop: 3 500 kr

C G HALLBERG, skål, silver, cylindrisk form med stiliserad vegetativ knopp, på godronnerad fot, träsockel, Art Deco, Stockholm 1934, höjd 17,5 cm, diameter 19,2 cm, vikt 945,8 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, TW(F)/IF, IGI-inskription på rondisten F6A40817, 26 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 190 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv Cr-TCa(J-K)/SI, 2 mediumslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/P, 1900-talets första kvartal, längd 1,7 cm, vikt 2,5 g, stift, omgjorda från skruv, etui.

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/SI1, 10 briljant- och navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, S. Egger, Stockholm 1980, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, etui.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljant- och 46 åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, ca1950-tal, höjd 2,9 cm, vikt 13,8 g, clips, mejsel och två gulddelar medföljer, en briljant och två åttkantslipade diamanter är skadade.

Utrop: 11 400 kr

BARAKA, armband, 18K guld/vitguld, Italien, längd 21,5 cm, vikt 57,8 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

HÄNGE/KEDJA, platina/18K vitguld, droppformat hänge med 1 rundfasetterad zircon ca 14,90 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,03 ctv, 7 rosenslipade diamanter, millegraindekor, höjd hänge 3,1 cm, längd kedja 46,2 cm, vikt 9,6 g, zircon med slitage på kuletten.

16 200 kr

Utrop: 18 600 kr

BROSCH, silver/förgyllt, silver/låghaltigt guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, rosenstenar, ca W-Brown/SI, stängd fattning, 1800-talets mitt, längd 5,8 cm, vikt 16,1 g, tennlödningar, senare låsdel, en del sitter löst.

6 800 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,15 ct, Fancy Deep Brownish Yellow/SI2, GIA certifikat 1152360077, 30 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 220 000 kr

SKJORTKNAPPAR, 6 st, snarlika, 18K guld, runda fasetterad röda koraller, vikt 9,6 g, 1 knapp med skruv, defekt, etui.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, rosenstenar, blomma, Stockholm 1948, mått ca 6x6,5 cm, vikt 34,4 g, skadat originaletui.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, ett par, 14K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/SI2-P1, krans med grön kalcedon, vikt 2,2 g, stift, 1 diamant med inneslutning som når ytan.

Utrop: 15 800 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Winter Frost, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW/VS, 1,2x1 cm, vikt 2,7 g, stift, originaletui.

16 800 kr

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade tanzaniter ca 48,00 ctv, 32 oval- och droppslipade smaragder ca 6,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, längd 4,5 cm, vikt 18,8 g, krokar.

Utrop: 36 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCa(K-L)/VVS, navetteslipad diamant ca 1,20 ct, ca Cr(J)/VVS, 2 triangulärt slipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI2-P1, 40 baguetteslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 13,6 g, en av de mindre baguetteslipade diamanterna med skada.

Utrop: 74 000 kr

RING, 18K vitguld, 24 droppslipade kyaniter ca 12,50 ctv, 33 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/P, stl 17 mm, vikt 10,3 g, 2 diamanter med skador.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW(G)/P, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, flexibel.

21 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 navetteslipade diamanter ca 4,09 ctv ca TW-W(G-H)/SI, längd 1.8 cm, vikt 3,7 g, stift.

Utrop: 104 000 kr