Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navetteslipade safirer, 36 briljant- och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv ca W-TCa/P, höjd 3,8 cm, vikt 11,7 g, stift/clips, en diamant är skadad,
Silver Vas
J TOSTRUP, vas, silver, svängd form med vågad mynning, på rund fot med blå emalj, design möjligen Grete Prytz Kittelsen, Norge, 1950-tal, höjd 19,9 cm, vikt 189,8 g, emalj med ytrepa.
C G HALLBERG, skål, silver, cylindrisk form med stiliserad vegetativ knopp, på godronnerad fot, träsockel, Art Deco, Stockholm 1934, höjd 17,5 cm, diameter 19,2 cm, vikt 945,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, TW(F)/IF, IGI-inskription på rondisten F6A40817, 26 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv Cr-TCa(J-K)/SI, 2 mediumslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/P, 1900-talets första kvartal, längd 1,7 cm, vikt 2,5 g, stift, omgjorda från skruv, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/SI1, 10 briljant- och navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, S. Egger, Stockholm 1980, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljant- och 46 åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, ca1950-tal, höjd 2,9 cm, vikt 13,8 g, clips, mejsel och två gulddelar medföljer, en briljant och två åttkantslipade diamanter är skadade.
HÄNGE/KEDJA, platina/18K vitguld, droppformat hänge med 1 rundfasetterad zircon ca 14,90 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,03 ctv, 7 rosenslipade diamanter, millegraindekor, höjd hänge 3,1 cm, längd kedja 46,2 cm, vikt 9,6 g, zircon med slitage på kuletten.
BROSCH, silver/förgyllt, silver/låghaltigt guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, rosenstenar, ca W-Brown/SI, stängd fattning, 1800-talets mitt, längd 5,8 cm, vikt 16,1 g, tennlödningar, senare låsdel, en del sitter löst.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,15 ct, Fancy Deep Brownish Yellow/SI2, GIA certifikat 1152360077, 30 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
SKJORTKNAPPAR, 6 st, snarlika, 18K guld, runda fasetterad röda koraller, vikt 9,6 g, 1 knapp med skruv, defekt, etui.
HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, rosenstenar, blomma, Stockholm 1948, mått ca 6x6,5 cm, vikt 34,4 g, skadat originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, ett par, 14K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/SI2-P1, krans med grön kalcedon, vikt 2,2 g, stift, 1 diamant med inneslutning som når ytan.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Winter Frost, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW/VS, 1,2x1 cm, vikt 2,7 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade tanzaniter ca 48,00 ctv, 32 oval- och droppslipade smaragder ca 6,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, längd 4,5 cm, vikt 18,8 g, krokar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCa(K-L)/VVS, navetteslipad diamant ca 1,20 ct, ca Cr(J)/VVS, 2 triangulärt slipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI2-P1, 40 baguetteslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 13,6 g, en av de mindre baguetteslipade diamanterna med skada.
RING, 18K vitguld, 24 droppslipade kyaniter ca 12,50 ctv, 33 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/P, stl 17 mm, vikt 10,3 g, 2 diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW(G)/P, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, flexibel.