Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
ÖRHÄNGEN, ett par, 18K vitguld, 2 hjärtslipade blå safirer, 36 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI 2, höjd 2,0 cm, vikt 4,9 g, stift.
TIFFANY & CO, ring, platina, briljantslipad diamant 0,31 ct TW(F)/VS2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, certifikat från Tiffany & Co, originaletui.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca Ca(M)/SI1, 1900-talets början, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,10 ct, ovalslipad gul safir ca 3,30 ct, 101 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, 5 kudd och gammalslipade diamanter, ca 2,90 ctv, ca W/VS, stl 17,25+mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 diamanter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, höjd 1,4 cm, vikt 6,5 g, stift.
TIFFANY & CO, collier, Diamond by the yards, platina, 15 sargfattade briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, signerad, design Elsa Peretti, längd 48,8 cm, vikt 5,7 g, några diamanter med skada på kuletten, etui.
ATELIER AJOUR, hänge/kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant 4,41 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS, Stockholm, kedja 46 cm, vikt 17,1 g.
ANSUINI, collier, Aldabra, 18K guld, "rope-twist" design med X-länkar, 24 snidade rosa koraller, 49 rund fasetterade safirer, 150 briljantslipade diamanter ca 3,63 ctv, ca W/VS, fransk importstämpel, längd 46,0 cm, vikt 131,6 g, äkthetsbevis från Ansuini, etui.
ANSUINI, armband, Aldabra, 18K guld, X-länkar och sk "rope-twist" design, 8 snidade rosa koraller, 17 rundfasetterade safirer, 120 briljantslipade diamanter ca 2,84 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, fransk importstämpel, längd 19,50 cm, vikt 53,9 g, med äkthetsbevis från Ansuini.
RING, 18K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 18 smaragder ca 2,00 ctv, stl 14,5 mm, vikt 8,5 g, smaragder med inneslutningar som når ytan, etui.
SKÅL MED HANDTAG, ett par, silver, delvis förgyllda, kristallglas, bård med blad och bärgirlang, ryska stämplar efter 1926, höjd 3,2 cm, diameter 11,2 cm, vikt 816,5 g.
SKÅLAR, ett par, silver, delvis fögyllda, kristallglas, bård med blad och bärgirlang, ryska stämplar efter 1926, höjd 5,9 cm, diameter 14,2 cm, vikt 1333,9 g.
COLLIER, gulmetall, röda koraller, 1900-talets första hälft, längd 39 cm, vikt 32 g.
RING, platina, blå safir ca 10,00 ct, utan tecken på värmebehandling, certifikat från Gemmological Certification Services 5776-3646, 28 medium- samt briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.
CARTIER, ring, Panthere, 18K guld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, signerad, referenr 695366, stl 60 (ca 18,75 mm), vikt 15,3 g, etui, ytterkartong.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 kuddslipad rubin 2,60 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 267 rundfasetterade granater, fransk importstämpel, längd 19,2 cm, vikt 64,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv, TW(F)/SI1, IGI certifikat 123488280 och 201621429, vikt 2,2 g, stift, natural vid rondisten.