121 - 140 av 234
1...678...12 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, ett par, 18K vitguld, 2 hjärtslipade blå safirer, 36 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI 2, höjd 2,0 cm, vikt 4,9 g, stift.

17 400 kr

Utrop: 20 000 kr

TIFFANY & CO, ring, platina, briljantslipad diamant 0,31 ct TW(F)/VS2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, certifikat från Tiffany & Co, originaletui.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca Ca(M)/SI1, 1900-talets början, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.

19 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,10 ct, ovalslipad gul safir ca 3,30 ct, 101 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9 g, en diamant är skadad.

21 000 kr

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld, 5 kudd och gammalslipade diamanter, ca 2,90 ctv, ca W/VS, stl 17,25+mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 diamanter.

Utrop: 53 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, höjd 1,4 cm, vikt 6,5 g, stift.

Utrop: 32 000 kr

TIFFANY & CO, collier, Diamond by the yards, platina, 15 sargfattade briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, signerad, design Elsa Peretti, längd 48,8 cm, vikt 5,7 g, några diamanter med skada på kuletten, etui.

Utrop: 100 000 kr

ATELIER AJOUR, hänge/kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant 4,41 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS, Stockholm, kedja 46 cm, vikt 17,1 g.

Utrop: 275 000 kr

ANSUINI, collier, Aldabra, 18K guld, "rope-twist" design med X-länkar, 24 snidade rosa koraller, 49 rund fasetterade safirer, 150 briljantslipade diamanter ca 3,63 ctv, ca W/VS, fransk importstämpel, längd 46,0 cm, vikt 131,6 g, äkthetsbevis från Ansuini, etui.

Utrop: 100 000 kr

ANSUINI, armband, Aldabra, 18K guld, X-länkar och sk "rope-twist" design, 8 snidade rosa koraller, 17 rundfasetterade safirer, 120 briljantslipade diamanter ca 2,84 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, fransk importstämpel, längd 19,50 cm, vikt 53,9 g, med äkthetsbevis från Ansuini.

Utrop: 60 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 18 smaragder ca 2,00 ctv, stl 14,5 mm, vikt 8,5 g, smaragder med inneslutningar som når ytan, etui.

Utrop: 28 500 kr

SKÅL MED HANDTAG, ett par, silver, delvis förgyllda, kristallglas, bård med blad och bärgirlang, ryska stämplar efter 1926, höjd 3,2 cm, diameter 11,2 cm, vikt 816,5 g.

Utrop: 2 300 kr

SKÅLAR, ett par, silver, delvis fögyllda, kristallglas, bård med blad och bärgirlang, ryska stämplar efter 1926, höjd 5,9 cm, diameter 14,2 cm, vikt 1333,9 g.

2 400 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, gulmetall, röda koraller, 1900-talets första hälft, längd 39 cm, vikt 32 g.

2 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, platina, blå safir ca 10,00 ct, utan tecken på värmebehandling, certifikat från Gemmological Certification Services 5776-3646, 28 medium- samt briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 200 000 kr

CARTIER, ring, Panthere, 18K guld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, signerad, referenr 695366, stl 60 (ca 18,75 mm), vikt 15,3 g, etui, ytterkartong.

58 000 kr

Utrop: 66 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 kuddslipad rubin 2,60 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 33 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 267 rundfasetterade granater, fransk importstämpel, längd 19,2 cm, vikt 64,2 g.

Utrop: 26 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv, TW(F)/SI1, IGI certifikat 123488280 och 201621429, vikt 2,2 g, stift, natural vid rondisten.

Utrop: 110 000 kr

ARMBAND, 18K guld, serpentin, 1 oval cabuchonslipad safir ca 3,20 ct, utan tecken på värmebehandling, GCS certifikat nr 5776-6932, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd justerbar, vikt 98,3 g, safir med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 92 000 kr