101 - 120 av 234
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, millegrain dekor, 9 mediumslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW(F )/VS-SI2, mittsten ca 1,08 ct, stl 18,25+mm, vikt 3,7 g, 1 sidosten skadad,

Utrop: 53 000 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, 8 gammalslipade- och 18 rosenstenar ca 1,15 ctv, ca TW-W(G-H)VS-SI, längd 53 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 13 000 kr

ARMBAND, platina, 3 smaragder ca 2,40 ctv, gammalslipade diamanter ca 25,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 40,7 g, säkerhetskedja, ett fåtal mindre diamanter med nagg och mindre skador, etui.

Utrop: 390 000 kr

SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cr-TCa, 8 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1946, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, de två större diamanterna med skador och nagg vid rondisten.

17 600 kr

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, 14K vitguld, genombruten kartush med girlanger, 1 droppslipad rubin, 1 odlad barock pärla, 24 kuddslipade och rektangulära gammalslipade diamanter, ca 1,78 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/VS-SI, 2 rosenslipade diamanter, längd 52,0 cm, vikt 6,7 g, 1 diamant skadad.

Utrop: 35 000 kr

ROBERTO COIN, örhängen, Capri Plus, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, höjd 3,7 cm, vikt 14,8 g, krokar.

Utrop: 19 000 kr

CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, refnr. 826582-1210, serienr. 6158419, stl 17,25 mm, vikt 22 g.

23 000 kr

Utrop: 18 000 kr

KARLHEINZ SAUER, stelt armband, 18K guld, råsten smaragd, signerad, Västerås 1974, öppen nertill, inre omkrets 16,5 cm, vikt 96,6 g, originaletui. (d)

31 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ARMBAND, platina, 465 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv varav 3 st ca 1,10 ctv, ca TCr-TCa/SI, några diamanter P, längd 18,7 cm, vikt 49,0 g, några diamanter med äldre slipning, några diamanter skadade, etui.

Utrop: 98 000 kr

ATELIER AJOUR, pärlcollier, 2 rader, odlade pärlor ca 7,6 mm, off round, 18K vitguld carmosélås, 1 rektangulär kuddslipad ljusblå safir med lila ton ca 2.79 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm, längd 45,0 cm, vikt 75,1 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 180 runda fasetteslipade rubiner 180 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI2, några P, längd 18,5 cm, vikt 36,9 g, några diamanter med inneslutningar under klor, några rubiner med nagg och inneslutningar som når ytan.

58 000 kr

Utrop: 66 000 kr

POMELLATO, ring, Tabou, 18K guld/silver, topaser, Italien, stl 15,75 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, ett par, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, vikt 2,7 g, stift, nagg på rondist.

Utrop: 60 000 kr

C G HALLBERG, skål, silver, dekor av blommor och frukt i relief, vågad mynning, på tre fötter, barockstil, Stockholm 1952,höjd 10,4 cm, diameter 22,7 cm, vikt 567,3 g.

4 600 kr

Utrop: 3 000 kr

TIFFANY & CO, armband, Diamonds by the yard, platina, 23 sargfattade briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/W-VS, design Elsa Peretti, längd 18,0 cm, vikt 5,4 g, några diamanter med skada på kuletten, påse.

Utrop: 54 000 kr

PIAGET, syskonring, Swan Bypass, 18K guld, ögon 2 navetteslipade rubiner, 62 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, signerad, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 32 000 kr

ÖRHÄNGEN, ett par, 18K guld, 4 ametister, varav 2 ovalslipade, och 2 brioletteslipade, 4 fröpärlor, Franz Holm, Stockholm, 1900-talets första kvartal, höjd 4,2 cm, vikt 5,8 g, stift, omgjorda från skruv, etui

8 800 kr

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÉRING, palladium, 1 obehandlad burmesisk kuddslipad rubin ca 1,91 ct, GCS certifikat 5775-2674, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17.25+mm, vikt 2,1 g, rubin med inneslutning som når ytan, caratvikt av rubin enligt uppgift,

Utrop: 18 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 ovalslipad tanzanit ca 7,20 ct, 28 briljantlipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,0 g, etui.

35 500 kr

Utrop: 39 000 kr

CARMOSÉRING, platina, 1 obehandlad burmesisk ovalslipad safir 4,62 ct, 16 gammalslipade-, mediumslipade-, droppslipade- och briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en P1, fransk importstämpel, stl 17,50+mm, vikt 7,0g, safir med smärre nagg på rondisten, gravyr, med papperskopia av GCS certifikat 5775-2326.

Utrop: 165 000 kr