Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, River(E)/SI1, IGI Diamond Report 146443352,19 baguette- och 34 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS, stl ca 17 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 11,70 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 9,1 g, små nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI2, laserinskription på rondist, GIA Diamond Report 1139004942, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 41,5 cm, vikt 3,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 29,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 31,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, 159 briljantslipade diamanter 1,75 ctv enligt gravyr, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, etui, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, 159 briljantslipade diamanter 1,75 ctv enligt gravyr, TW/ VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 11,7 g.
CARMOSÉRING,18K guld, 1 oval rosa korall, 21 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 11,9 g, en diamant P.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade smaragder 8,92 ct samt 8,65 ct, GRS Gemstone Report GRS2014-03873, 76 navetteslipade diamanter ca 9,17 ctv och 46 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 5,7 cm, vikt 31,2 g, Lab Comment: Minor-Moderate.
COLLIER, 18K vitguld, 357 briljantslipade diamanter ca 29,90 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 43 cm, vikt 45,5 g.
GEORG JENSEN, gräddkanna, modell 1015, silver, balusterform med slät yta, signerad, design Sigvard Bernadotte, Köpenhamn1945-51, svenska importstämplar, höjd 6,1 cm, vikt 123,2 g, mindre repa.
GEORG JENSEN, sockerskål, modell 1015, silver, slät yta, signerad, design Sigvard Bernadotte, Köpenhamn, efter 1945, svenska importstämplar, höjd 6,7 cm, diameter 8,1 cm, vikt 147,0 g, midre buckla på lock.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,07 ct enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS2, Guld & Juvelateljén Stig Johansson, Göteborg 1977, stl 16 mm, vikt 4,3 g.
BROSCHNÅL, 18K guld/platina, 7 mediumslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, rosenslipade diamanter, längd 5,4 cm, vikt 6,1 g.
ERIK RÅSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, svagt konande stam på rund fot, vågband, signerade, Råström & Carlman Silversmide Ab Stockholm 1944, höjd 18 cm, vikt 384 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 ovalslipad rubin 1.19 ct, enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, midre nagg på rubin.
PEHR ZETHELIUS, dosa, silver, senare invändigt förgylld, cylindrisk form med slät yta, sengustaviansk, Stockholm 1804, vikt 128,4 g, ytrepor, förgyllning kan dölja lagningar, i övrigt i gott skick med tanke på ålder.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer 2,70 ctv enligt gravyr, 20 briljantslipade diamanter 1,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, vikt 5,1 g, clips, etui.
TIFFANY & CO, örhängen, ett par,18K guld, av sk "rope-twist" design, 10 runda fasetterade safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, signerade, design Jean Schumberger, längd 3,1 cm, vikt 18,2 g, stift/clips.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant 3,15 ct, River(E)/SI2, GIA certifikat 2141705732, L´Etui, Stockholm 2012, stl 15 mm, vikt 6,7 g, originaletui.
CHOPARD, örhängen, ett par, 18K vitguld, halvhuggies med hjärtdesign, paveinfattade 112 briljantslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca W(H)/VS, samt 42 behandlade svarta diamanter ca 0,84 ctv, signerade, numrerade 2628771, 84/4106/50, franska stämplar, höjd 2,5 cm, vikt 24,0 g, clips, dämpning saknas, nagg på svarta diamanter.