Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct TCr(I)/SI1, 4 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 4,50 ct, ca Ca(M)/SI2, 15 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VVS, 19 blå safirer ca 1,50 ctv, Stockholm 2011, stl 18,5 mm, vikt 28,2 g, mittstenen med stor natural vid rondisten, mindre nagg på 3 safirer.
Visa varaSmycken Armband
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, Forsstenar, 18K guld, signerad, längd 19,5 cm, vikt 47,8 g. (d)
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TW(F)/SI2, IGI-certifikat F1N60224, 28 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 8,06 ct, ca Light Yellow(O)/SI2-P1, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, italiensk stämpel, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,14 ctv varav 1,07 + 1,07 ct, River(D)/VS2, laserinskriptioner på rondist, IGI Diamond mini report 208689567 och 208689575, vikt 2,3 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Essex Crystal/Reverse Intaglio Crystal, målat fågelmotiv, pärlemorbotten, 1900-talets första hälft, längd 1,1 cm, höjd 1,6 cm, vikt 11 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,11 ct enligt gravyr, ca TW/VS1-2, Gunnar Fahlström, Stockholm 1959, stl 15,75+ mm, vikt 4,2 g.
BROSCH, 14K guld, i form av en fjäril, 3 runda cabochonslipade turkoser, 2 rundfasetterade ametister, 6 halvpärlor, omkring 1900, längd 4,0 cm, vikt 12,2 g, senare nål, ametister med något slitna fattningar, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, korall, briljant- samt rosenslipade diamanter ca 3,12 ctv, ca Ca-Light Brown/SI-P, vikt 16,6 g, stift, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, blå safirer ca 1,65 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W(H)/SI-P, vikt 8,9 g, stift.
ARMBAND, 9K guld, rubiner och pärlor, motif med två elefanthuvuden hållande en rubin, öppningsbar, inre omkrets 17 cm, vikt 46,4 g, etui.
BROSCH, 18K vitguld, 61 gammal- och antikslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, 5,5x3,2 cm, vikt 13,2 g, några diamanter är skadade.
ARMBAND, 18K vitguld, diamanter totalt ca 40 ctv varav 5 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, 80 briljantslipade diamanter ca 13,00 ctv och 360 carréslipade diamanter ca 18,00 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 19,2 cm, bredd 3,5 cm och vikt 125,5 g.
BROSCH, 18K vitguld, rosa safir ca 1,15 ct, kuddslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr(I)/SI 2, gammalslipad diamant ca 0,71 ct, ca Cr-TCa/SI, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, 3,8x 4cm, vikt 10,8 g, nagg på safiren och på den kuddslipade diamantens rondist.
COLLIER, platina, 8 cabochonslipade smaragder 10,47 ctv enligt gravyr, briljant-, trapets-, dropp-, och navettslipade diamanter 34,21 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, 5 droppformade odlade South Seapärlor ca 12,4x13,8 mm, 32 odlade Akoyapärlor ca 5,3-7,6 mm, längd 49,5 cm, vikt 154,9 g.
COLLIER, silver/14K guld, gammal- och antikslipade diamanter ca 4,70 ctv varav mittstenen ca 1,00 ct, ca TW-TCa(F-L)/VS-P1-2, ankarlänk i 18K vitguld, längd 43 cm, vikt 12,6 g.
RING, 18K guld, korall, welo opaler ca 3,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca Light Yellow-Light Brown/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 11,0 g.