Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, troligtvis 2 orientaliska pärlor ca 12,50x9,95 mm och 11,25x8,85 mm, 24 medium- och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr/VS-SI, K Andersson, Stockholm 1939, vikt 10,1 g, skruvmekanism, säkerhetskrokar, sex diamanter är skadade.
OLE LYNGGAARD, ring, Blomsterkurv, 18K vitguld, 1 ovalslipad akvamarin ca 23,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 27,3 g, mittsten lös i fattning.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blomsterkurv, 18K vitguld, 2 runda fasetterade akvamariner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, vikt 5,3 g, stift
STJÄRNBROSCH, silver, förgylld baksida, 21 gammal- och kuddslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-LB/VS-P, diameter 3,5 cm, 1800-talets slut, vikt 8,4 g, underdel eventuellt senare, senare nål, några diamanter är skadade.
ELON ARENHILL, collier, Flammande guld, 18K guld, signerad, Malmö 1979, längd 48 cm, vikt 112,5 g, originaletui. (d)
ATELIER BORGILA, collier sterlingsilver, genombruten form med kulor, design troligen av Bengt Wettersjö, Stockholm 1952, numrerad 4/72, längd 38,5 cm, vikt 95,6 g, originaletui, originalkvitto.
RING, platina, barock pärla ca 8 mm, 13 carréslipade smaragder, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, 1900-talets början, 16,75+ mm, en smaragd saknas, två diamanter är skadade.
W.A. BOLIN, brosch, palladium, 1 odlad pärla, 60 åttkant-, briljant- och gammalslipade diamanter, ca 1,25 ctv, ca W/VS, Stockholm 1952, 4,3x3,8 cm, vikt 11 g.
RING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 28,00 ct, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 13,7 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, onyx, 1 trappslipad bergkristall ca 17,7x42,0x13,2 mm, ring och stavlänk, signerad, Lund 1939, höjd hänge 4,8 cm, längd kedja 64 cm, vikt 64,4 g. (d)
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 1 par, platina, 2 droppformade cabochonslipade rubiner ca 16,0 ctv, 28 droppslipade- och 2 briljantslipade diamanter, ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, 2,4x1,7 cm, 13.7 g, stift, etui.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld/platina, droppslipad safir ca 4,20 ct ct, 54 gammalslipade diamanter ca 3.00 ctv, ca W-Cr/SI, 1900-talets början, 4,1x3,3 cm, vikt 12,3 g, safir med senare fattning, mindre nagg samt skada på några diamanter, tennlödningar på baksidan, senare nål.
BROSCH, silver/14K guld, ca 74 rosenslipade diamanter, i täckt fattning, 1800-talets första hälft, 5,3x4,5 cm, vikt 28,6 g, två diamanter saknas, omgjord, tennlödningar på baksidan, senare nål.
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver/14K guld, 22 gammalslipade-, antikslipade- samt åttkanstslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-K)/SI-P1, millegrain dekor, 1900-talets början, längd 3,4 cm, vikt 3,4 g, krokar, några skadade diamanter samt inneslutningar som når ytan.
CAMÉBROSCH, förgyllt silver, snidad röd korall i relief föreställande 2 antikiserande porträtt av ett par, graverad vegetationdekor, Adolf Lilja, Stockholm 1859, längd 4,1 cm, vikt 10 g, korall med mindre nagg, tennlödningar på baksida, senare nål.
CAMÉARMBAND, förgyllt silver, snidad röd korall i relief föreställande 10 antikiserande porträtt av damer och herrar, Adolf Lilja, Stockholm 1859, längd 17,1 cm, vikt 41,7 g, mittkorall med lagning, nagg på korall, limrester på baksida.
DAVID ANDERSEN, hänge/kedja, platina, oval cabochonslipad månsten mått 2,8x1,5 cm, 55 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, svart emalj, Art deco, 1930-tal, svensk importstämpel, höjd hänge 4,6 cm, kedja i silver, längd ca 78 cm, totalvikt 12,3 g, tre diamanter är skadade, emaljskada, originaletui från Hofjuvelerare David Andersen på Fredsgatan i Stockholm, daterad 1933
HÄNGE/KEDJA, platina, 14 odlade pärlor, calibréslipade rubiner, 27 åttkantslipade- och 1 briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Carlman, Stockholm 1950, längd 39 cm, vikt 9,1 g.
COLLIER, 18K guld, granulerad dekor med tre hängen, 1 rundfasetterad citrine, 9 fröpärlor, John Pettersons eftr, Stockholm 1908, höjd hänge 6,0 cm, längd kedja 42,7 cm, vikt 9,1 g, citrine med skada på kuletten, etui.