Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant 1,35 ct enligt gravyr, ca TCr/VS2, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K guld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, signed, italienska stämplar, stl 53 (16,75+ mm), vikt 13,5 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 4,74 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 1,65 ct, ca W(H)/SI1, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,7 g, mindre skada vid mittstenens ena hörn.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, Birmingham, England 1980, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,03 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
CARTIER, örhängen, Les Delices de Goa, 18K guld, ametister, korall, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, refnr 42617A, höjd 2,8 cm, vikt 12,6 g, stift/clips.
CARTIER, hänge, Les Delices de Goa, 18K guld, ametist, korall, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, refnr 42078A, höjd 2,5 cm, vikt 7,1 g
ATELIER AJOUR, brosch, 18K guld, i form av en rosett, 1 ovalslipad akvamarin ca 1,52 ct, Stockholm 1946, längd 5,4 cm, vikt 10,2g.
HÄNGE, 18K guld, matrixopal, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, S. Egger design, Stockholm 1985, 3,8x2,5 cm, vikt 11,7 g. (b)
KORG MED HANDTAG, förgyllt silver, av oval genombruten form med naturalitstisk blom och lövdekor, på fyra fötter, John Romer, London 1772, längd 17,3 cm, höjd 4,5 cm, vikt 190,8 g, något otydliga stämplar, mindre buckla, lagningar på genombruten dekor, slitage på förgyllning.
ARMBAND, 18K guld, 16 gammalslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, blå och svart emalj, ledat på fem ställen, franska stämplar på låsdel, 1800-talets andra hälft, mått ca 5,9x4,9 cm, inre diameter ca 17,5 cm, vikt 77,6 g, tennlödningar, del saknas i säkerhetskedjans låsmekanism, inneslutningar når ytan, en diamant är skadad.
BROSCH, 18K guld/silver, 37 gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, svart emalj, fem hängande kläppar, 1800-talets andra hälft, mått 4,0x10,8 cm, vikt 37,7 g, senare nål, eventuellt senare delar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor 11,9 mm, safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv TW/VS-SI, vikt 9,2 g, stift.
RING, platina, radiantslipad diamant 3,01 ct, River(E)/VS2, HRD certifikat 09003525016, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN,18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,80 ctv, varav den ena är 0,90 ct River(E)/VVS2 och den andra 0,90 ct TW(F)/VVS2, IGI certifikat F5D65081 och F5D65089, vikt 2,1 g, stift.
OLE LYNGGAARD, lås, Snake, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,04 ct, TW/VS, vikt 17,2 g, collier i grå kvarts, längd 98 cm, påse.
ATELIER BORGILA, brosch, 18K vitguld, snidad kalcedon, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Stockholm 1955, längd 3,4 cm, vikt 9,2 g
KRISTIAN NILSSON, brosch, 18K guld/vitguld, stjärnrubin, blå och gul stjärnsafir, 11 briljantslipade diamanter ca 0,92 ct, ca W/SI, Stockholm 1975, 6,5x4,4 cm, vikt 25,2 g, etui. (d)