21 - 40 av 234
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant 1,35 ct enligt gravyr, ca TCr/VS2, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.

49 000 kr

Utrop: 46 000 kr

BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K guld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, signed, italienska stämplar, stl 53 (16,75+ mm), vikt 13,5 g, gravyr.

29 000 kr

Utrop: 27 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 4,74 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 82 000 kr

RING, platina, prinsesslipad diamant ca 1,65 ct, ca W(H)/SI1, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,7 g, mindre skada vid mittstenens ena hörn.

Utrop: 79 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, Birmingham, England 1980, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 69 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,03 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.

13 800 kr

Utrop: 15 400 kr

CARTIER, örhängen, Les Delices de Goa, 18K guld, ametister, korall, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, refnr 42617A, höjd 2,8 cm, vikt 12,6 g, stift/clips.

31 500 kr

Utrop: 14 000 kr

CARTIER, hänge, Les Delices de Goa, 18K guld, ametist, korall, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, refnr 42078A, höjd 2,5 cm, vikt 7,1 g

21 500 kr

Utrop: 9 000 kr

ATELIER AJOUR, brosch, 18K guld, i form av en rosett, 1 ovalslipad akvamarin ca 1,52 ct, Stockholm 1946, längd 5,4 cm, vikt 10,2g.

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE, 18K guld, matrixopal, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, S. Egger design, Stockholm 1985, 3,8x2,5 cm, vikt 11,7 g. (b)

6 600 kr

Utrop: 4 500 kr

KORG MED HANDTAG, förgyllt silver, av oval genombruten form med naturalitstisk blom och lövdekor, på fyra fötter, John Romer, London 1772, längd 17,3 cm, höjd 4,5 cm, vikt 190,8 g, något otydliga stämplar, mindre buckla, lagningar på genombruten dekor, slitage på förgyllning.

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 16 gammalslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, blå och svart emalj, ledat på fem ställen, franska stämplar på låsdel, 1800-talets andra hälft, mått ca 5,9x4,9 cm, inre diameter ca 17,5 cm, vikt 77,6 g, tennlödningar, del saknas i säkerhetskedjans låsmekanism, inneslutningar når ytan, en diamant är skadad.

37 500 kr

Utrop: 29 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 37 gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, svart emalj, fem hängande kläppar, 1800-talets andra hälft, mått 4,0x10,8 cm, vikt 37,7 g, senare nål, eventuellt senare delar.

Utrop: 19 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor 11,9 mm, safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv TW/VS-SI, vikt 9,2 g, stift.

6 600 kr

Utrop: 5 900 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 3,01 ct, River(E)/VS2, HRD certifikat 09003525016, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 400 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN,18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,80 ctv, varav den ena är 0,90 ct River(E)/VVS2 och den andra 0,90 ct TW(F)/VVS2, IGI certifikat F5D65081 och F5D65089, vikt 2,1 g, stift.

Utrop: 96 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Snake, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,04 ct, TW/VS, vikt 17,2 g, collier i grå kvarts, längd 98 cm, påse.

Utrop: 32 000 kr

ATELIER BORGILA, brosch, 18K vitguld, snidad kalcedon, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Stockholm 1955, längd 3,4 cm, vikt 9,2 g

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

KRISTIAN NILSSON, brosch, 18K guld/vitguld, stjärnrubin, blå och gul stjärnsafir, 11 briljantslipade diamanter ca 0,92 ct, ca W/SI, Stockholm 1975, 6,5x4,4 cm, vikt 25,2 g, etui. (d)

20 500 kr

Utrop: 16 000 kr

KRISTIAN NILSSON, örhängen, 18K guld/vitguld, krysoberyll kattöga, 6 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VVS, Stockholm ca 1970-tal, 2,5x2,5 cm, vikt 8,4 g, stift, omärkta, etui. (d)

11 200 kr

Utrop: 9 000 kr