Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
ILIAS LALAOUNIS, collier, 18K guld, 84 åttkantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, signerad, Grekland, längd 41 cm, vikt 128,5 g, två diamanter är skadade.
ILIAS LALAOUNIS, ring, 18K guld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI , signerad, Grekland, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 1 smaragdslipad diamant 3,11 ct, TCr(I)/VVS1, GIA certifikat 3175595503, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
DEMI PARURE, 5 delar, metall, slipat stål, 1 par örhängen, armband, brosch, hårspänne samt 1 örhänge, 1800-talets mitt, vikt 71,6 g, skruv, tennlagningar, hårspänne och brosch med senare nål.
RING, 18K guld/silver, 34 rosenslipade diamanter, antik, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, troligen omgjord, skev ringskena, en diamant saknas.
BROSCH, 18K guld/roséguld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, A G Dufva, Stockholm 1946, längd 6,7 cm, vikt 18,9 g, en diamant med nagg.
BÄGARE, silver, av cylindrisk form med graverad yta, med bladmedaljong, mästarstämpel PPS i hjärtformad kartuch, 1700-tal, höjd 6,0 cm, diameter 8.5 cm, vikt 132,9 g, ägargravyr daterad 1757, samt senare ägargravyr, mindre bucklor, slitage pga ålder.
JOHAN ADOLF SESEMAN, tumlare, silver, driven blad och lövdekor, Arboga, verksam 1819-1846, höjd 3,1 cm, diameter 7,2 cm, vikt 42,6 g, mindre bucklor, slitage pga ålder.
OLOF PETER ALMÉN, tumblare, silver, invändigt förgylld, zig-zag bård, gustaviansk, Hedemora 1792, höjd 1,9 cm, diameter 5,7 cm, vikt 14,0 g, ägargravyr, hårt slitage på förgyllning, mindre bucklor, lagningar, slitage pga ålder.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 13 runda fasetterade blå safirer ca 2,70 ctv, 39 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-P, ca 1950-tal, diamant och vitguldsdel går att skruva bort, längd 6,2 cm, vikt 21,6 g, etui.
ARMBAND, 14K guld, svart emalj, gammalslipad diamant ca 0,55 ctv ca Cr/VS, 1800-talets andra hälft, 6,5x5,5 cm, vikt 46,7 g, säkerhetskedja, liten repa och skada på emalj.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, svart emalj, 7 antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-CR/VS-SI, 1800-talets andra hälft, diameter 3 cm, vikt 16,9 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,40 ct, ca Ca(M)/VS2, Nederländerna, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.