201 - 220 av 234
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

CARMOSÉRING, 14K guld/silver, toppig cabochonslipad mörkblå safir, 16 antikslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g, 1 diamant med inneslutning som når ytan, 2 diamanter är skadade.

Utrop: 18 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE collier, stelt, sterlingsilver, 1 rundslipad cabuchon bergkristall, signerad, vikt 33,7 g. (d)

4 100 kr

Utrop: 4 300 kr

COLLIER, 14K vitguld/silver/vitmetall, ovalt fasetterad peridot ca 23,86 ct, 46 rosen-, gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 1,20 ctv, längd ca 51 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 26 000 kr

AINAR AXELSSON, ljusstakar, ett par, silver, smala skaft på rund fot med geometrisk bård, GAB, Stockholm 1968, höjd 24,0 cm, vikt 585,5 g, fylld fot.

Utrop: 4 800 kr

GEORG JENSEN INC. USA, skål, model 238, sterlingsilver, lätt hamrad yta på rund fot med blad och kuldekor, efter 1940, höjd 9,7 cm, diameter 10,9 cm, vikt 203,6 g, mindre nagg på kant.

5 700 kr

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/VS2, 8 navetteslipade samt 8 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25, vikt 6,8 g.

Utrop: 28 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, fågel, 61 gammal- samt rosenslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI-P, 4,5x4 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 21 500 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(K)/VS1, 6 rubiner ca 3,00 ctv, mindre diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,9 g.

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/SI, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 9,2 g, stift/clips.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, platina, 1 ovalslipad rubin ca 4,00 ct, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 17,6 g, 8 diamanter med skador.

Utrop: 124 000 kr

COLLIER, rosa korallkulor ca 9,8-11,7 mm, lås och mellandelar i 18K guld med briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm.

Utrop: 30 000 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(F)/SI2, 25 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 46 000 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, blå safirer, rubiner, smaragder, längd 16,5 cm, vikt 28,8 g, tennlödning vid låstunga.

Utrop: 17 000 kr

RING, 14K guld/vitguld, troligen naturlig orientpärla ca 7,6x5,4 mm, 11 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, 2 diamanter med nagg.

12 800 kr

Utrop: 14 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18/14K vitguld, 1 droppslipad rubin ca 2,00 ct, 12 navetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 38 cm, vikt 8,8 g.

Utrop: 41 000 kr

RING, 18K vitguld, 8 rund och droppslipade blå safirer ca 3,00 ctv, 8 dropp- samt briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 66 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammal och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, safirer, 5x3 cm, vikt 8,4 g, en del diamanter med nagg, några diamanter är skadade, en diamant med inneslutning som når ytan.

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir 8,50 ct, Test Report från DSEF Gem Lab, Idar-Oberstein, inga indikationer på värmebehandling, 36 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 10,0 g, ett fåtal diamanter med nagg, 2 mindre nagg på safiren.

Utrop: 60 000 kr

SMYCKESET, 18K vitguld, collier, armband, ring, örhängen, 29 blå safirer ca 151,17 ctv, utan indikationer på värmebehandling enligt certifikat från DSEF Gem Lab 026408, briljantslipade diamanter ca 28,67 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd collier 44 cm, längd armband 18 cm, örhängen med stift/clips, ring stl 16,75 mm, totalvikt 176,9 g.

Utrop: 890 000 kr

ILIAS LALAOUNIS, armband, 18K guld, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-CR/VS-SI, signerad, Grekland, längd 18 cm, bredd 3,3 cm, vikt 87,2 g.

Utrop: 59 000 kr