Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016
SIGURD PERSSON, jubileumsring, sterlingsilver, geometrisk design, Stockholm 1993, även stämplad LM, Lars Munkhammar, stl 16,75+mm, vikt 17,2 g, etui från Nutida Svenskt Silver.
WOLFGANG GESSL, sterlingsilver, delvis förgylld, Stockholm 1994, stl 17,25 mm, vikt 14,0 g, etui från Galleri Metallum. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 4,43 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, svagt konande stam på rund fot, Stockholm 1954, höjd 22 cm, fylld botten.
ENSTENSRING, platina, 1 briljantslipad diamant ca 4,70 ct, ca Ca(M)/VS1, stl 17,5+ mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 3,10 ctv varav 1,58 ct + 1,52 ct, W(H)/SI1, IGI Diamond Report 134458924 och 123465279, vikt 4,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, cushion modified brilliant 1,50 ct, TW(F)/VS1, GIA Diamond Grading Report 6225991313, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 29 rubiner, 1 rund fasetterad, 2 baguetteslipade och 26 calibréslipade rubiner, ca 2,10 ctv, varav 1 hjärtslipad rubin, ca 0,90 ct, utan tecken på värmebahndling, 54 diamanter, 50 åttkantslipade, 2 navetteslipade, ca 2,40 ctv, varav 1 hjärtslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, vikt 6,2g, stift, med kopia av certifikat från IGN, nr 21898.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace Ring, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter 1,29 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl ca 15,75 mm, vikt 13,7 g.
RING, 18K vitguld, old mine brilliant 1,04 ct, W(H)/VS1, laserinskription på rondist, GIA Diamond Grading Report 6157771346, 56 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W-CR/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
LARS LARSSON, stop, silver, pressglas, lock med dekor i relief föreställande glada keruber, Göteborg, 1866, höjd 13,2 cm, total vikt 887,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade smaragder 5,89 samt 6,05 ct, minor clarity enhancement, Certifikat från Gübelin Gem Lab 16100037/1&2, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W(H)/SI1, 36 briljantslipade diamanter ca 3,56 ctv, ca W(H)/SI, vikt 14,3 g, kransar kan tas loss och användas som enstensörhängen, stift.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 1,00 ct River(E)/VS 2, GIA certifikat 6222193814, 34 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, rund ankarlänk, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 84,4 g, ett par skadade stenar.
COLLIER, 18K vitguld, 29 kunziter, olika slipningar bla oval, rund och droppslipade, längd 122 cm, vikt 34,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, gula, bruna gröna och svarta diamanter ca 4,00 ctv, troligen färgbehandlade, i form av en apa, längd 95 cm, vikt 27,8 g.
DIAMANT, briljantslipad, 3,02 ct, TCr(I)/VS1, HRD certifikat 16014713001, förseglad.
COLLIER, 18K vitguld, fasettslipade svarta diamanter ca 100,48 ctv, längd 79 cm, vikt 31,4 g.
RING, 18K svartrodinerat guld, svarta, grå, bruna och gula rosenslipade diamanter ca 25,00 ctv, 17 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18 mm, vikt 19,8 g, mittstenen ca 14x11 mm.