Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 13-14 mm, barocka, carneol, lås i silver, längd ca 50 cm.
DIAMANT, mediumslipad, 0,34 ct, ca TW/mindre skador på rondisten, i övrigt små inneslutningar.
SALTKAR, ett par, silver, akantus nyrokokostil, Colen Cheshire Chester 1904, höjd 4 cm, vikt 104,2 g.
SALTKAR, ett par, dekor med blommor, Colen Cheshire Chester 1895, höjd 3 cm, vikt 61,3 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, godronnerad, empirstil, Georg Jackson & David Fullerton London 1903, höjd 9 cm,vikt 162,1 g.
SKÅL, på fot, silver, Atkins Brother Sheffield 1898, höjd 8 cm, diameter 10,5 cm, vikt 109,2 g.
DOSA, i form av fågel, silver, Troligen Holland tidigt 1900-tal, höjd 10 cm, vikt101,0 g.
SALTKAR, 2 st, silver, blått glas, Louis XVI-stil, Holland 1900-talets första hälft, höjd 9,5 cm, vikt 158,8 g.
SKÅLFAT, silver, reliefdekor, Fenton Brothers Ltd Sheffield 1896, diameter 17 cm, vikt 127,1 g.
SPEGEL, silver, glas, reliefdekor, Levi & Salaman Birmingham 1895. höjd 27 cm, vikt 276,9 g.
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,7 mm, lås och stavar, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 17,5 cm, låset behöver spännas.
SERVERINGSBESTICK, silver/rostfritt, 3 delar, gravyr på skaften, Hans Hansen, Danmark, etui.