Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5-8 mm, doserade, 7-radigt, lås i silver, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor , vita och bruna, ca 6 -10 mm, lås i förgyllt silver, längd 45 cm.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade sötvattenspärlor ca 7-8 mm, off round, en del färgade, lås i silver, längd 45 resp 20 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5,5-6 mm, off round, tumlade granater, lås i gulmetall, längd ca 200 cm.
COLLIER, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9 mm, rosa, rosenkvarts, längd 45 cm, vikt 15,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 3,5-5,5 mm, rosa och vita, barocka, mellandelar av kvarts, 5-radigt, längd 75 cm.
ARMBAND, silver, 12 ovalslipade prasioliter (grön kvarts), längd 21 cm, vikt 35,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, sprickor som når ytan, nagg, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.