Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, pansarlänk, längd 38,5 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCR/P, vikt 1,1 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, längd 1,2 cm, vikt 0,8 g.
SALTKAR, 2 ST, silver, blått glas, sked medföljer, GEWE Malmö 1953 och 1978, höjd 3,5 cm, vikt 102,2
MANSCHETTKNAPPAR, skjortknappar, silver, förgyllda, vikt 10,2 g, etui, ena manschetten tillbucklad.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca W/SI, Skandinaviskt smyckedesign, Falkenberg 2007, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, ca W/SI, nagg, Skandinavisk smyckesdesign, Falkenberg, stl 18 mm, vikt 1,2 g.
COLLIER, malakitkulor, 7,0-15,5 mm, doserad, lås, vitmetall, längd 56,5 cm, vikt 126,8 g.
BROSCH/HÄNGE, gulmetall, granater, hårgömma, mått 4 x 4,8 cm, vikt 17,8 g, 2 små granater saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,30-8,00 mm, lås i silver, paste, längd 56 cm.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, mindre skada på en diamant, stl 17,25+ mm, vikt 3,1 g.