Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
RING, 18K vitguld, 61 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld briljantslipad diamant 0,05 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 1,1 g, Kaplans1981.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 - 7,5 mm, lås i silver med markasiter, längd 45 cm.
HÄNGE, metall, bärnsten i form av en blomma, ÖRHÄNGEN, vitmetall, malakiter, krokar, AMETIST, 4,75 ct. GRÖN TURMALIN, 2,71 ct.
Accessoarer Glasögon
GLASÖGON, bågar i 14K guld, gammal modell från ca år 1900 (troligen finska), vikt 22,3 g, originaletui.
ARMBAND, förgyllt silver, blå emalj, emaljskador, längd 18 cm, vikt 16,9 g, bucklor på en länk.
ÖRHÄNGEN, silver, grön kalcedon, strass, skruv, längd 5,3 cm, vikt 17,3 g, en skadad glassten.
BROSCH, silver, 3 odlade pärlor, turkosa stenar, markasiter, diameter 3,5 cm, vikt 12,0 g.
SALT-, PEPPER- OCH SOCKERKAR PÅ BRICKA, sterlingsilver, glas, England, locket till sockerkaret saknas, skedar saknas, bucklor, total vikt 416,5 g.