Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
COLLIER / ARMBAND, odlade sötvattenpärlor ca 7,5-8 mm, färgade, barocka, lås i silver, längd 46 cm resp. 19 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 11,5-12,5 mm, lås i 9K guld, längd ca 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 46,5-7 mm, 3-radigt, lås i silver, längd ca 47 cm.
BROSCH, silver, ametist, små imitationspärlor, vikt 11,6 g, delen som ska spänna fast nålen är trasig, men öglan är hel och broschen fungerar ändå.
RING, 18K guld, mabépärla ca 13,5 mm, Petterssons, Stockholm 1969, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, engelska stämplar, stl 17,25+ mm, vikt 3,1 g, nagg på safiren.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca TCr/SI2-P1, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Örneus Guldsmeds Ab, Stockholm 1980, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.