Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
COLLIER, olika äkta färgstenar, smaragder, rubiner, safirer, lås i silver, dubbelradigt, längd 42 cm.
RING, sterlingsilver, rubiner, safirer, smaragder, markasiter, stl 19 mm, vikt 7,7 g, smaragderna skadade.
RING, sterlingsilver, rubiner, smaragder, safirer, stl 18,5 mm, vikt 13,2 g, några stenar skadade.
RING, silver, blå safirer, markasiter, stl 19,25 mm, vikt 11,5 g, en safir sitter löst, nagg, skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenpärlor ca 8,4 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, långa stift, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, stift, ej snurrebuss.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2-9,0 mm, doserad, lås, 18K guld, odlad pärla, längd 71,5 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,0 mm, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, vikt 1,9 g.